Türkiyeden Haberler

Baki DÜZGÜN:”Dört tane duvarı yıktınız diye Aleviliği bitirdiniz mi?”

Varto’da PKK mezarlığında inceleme yapan Alevi heyetinden Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Genel Başkanı Gani Kaplan, Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde de cemevlerini yıktırmaya çalıştığını dile getirdi.

Aralarında Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Genel Başkanı Gani Kaplan, Gazi Mahallesi Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Zeynel Odabaş, Demokratik Alevi Dernekleri Eş Sözcüsü Hülya Yel, HUBYAR Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Zeynel Bektaş Çuvalcı, federasyon yöneticileri ve alevi dedeleri PKK önceki gün tahrip edilen PKK mezarlığında incelemelerde bulundu.

Heyette HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Hatice Altın Işık, Varto Belediye Eşbaşkanı Sabite Ekinci, DBP ve HDP ilçe yöneticilerin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi eşlik etti. İnceleme ardından heyet cemevi ve cami yıkıntıları arasında açıklama yaptı.

‘Dört tane duvarı yıktınız diye Aleviliği bitirdiniz mi?’

Heyet adına konuşan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün, Kerbela’da ve Dersim’de insanları katledenlerin Aleviliği bitirdiklerini sandığını hatırlatarak, “Burada özellikle cemevinin yakılıp, yıkılması, toprağa gömülmesi bize şu tarihsel mesajı veriyor. ‘Sizi toprağa gömeceğiz’ diyorlar. Biz de diyoruz, siz tarihiniz boyunca bizi toprağa gömemediniz. Bundan sonra da gömemeyeceksiniz. Gelin bundan vazgeçin. Size uzatılan dostluk ve barış elini tutun. Biz Alevi kurumları olarak bunu gördüğümüz için diyoruz. Ne Vartolular ne Dersimliler ne Cizreliler teslim olmazlar. Tarih boyunca teslim olmadılar” diye konuştu.

‘Gelin barışı birlikte tesis edelim’

Devletin 4 tane duvarı yıkarak Aleviliği bitiremeyeceğini söyleyen Düzgün, “Dört duvarı yıktınız ama İmam Ali’nin resmi dimdik ayakta. Onun çocukları, torunları dimdik ayakta. Biz Alevi Federasyonları ve bileşenleri olarak diyoruz ki ne bir annenin asker çocuğu ne de gerilla ölsün. Hepsi bizim çocuklarımız. Bu ülkede insanlar istedikleri gibi dillerini konuşabilsin, inançlarını sürdürebilsinler. İstedikleri gibi yaşam haklarını kendileri kurabilsinler. Bu ülkede barışa, kardeşliğe ve birlikteliğe özlem duyanlar en fazla acı çekenlerdir. Kürt halkı, Aleviler ve emekçi Türk halkı bu acıyı fazlaya yaşayanlardır. Gelin barışı birlikte tesis edelim. Bu ülkeyi yönetenler bu katliamlardan bu zulümlerden vazgeçsinler” diye konuştu.

‘Buraya tekrar cemevi yapacağız’

“Müslüman’ın” diyenlerin bugün inanların ibadetgahlarını kurşunlattığına dikkat çeken Düzgün, “Kendisine Hz. Muhammed’e inanıyorum, Müslüman’ım diyen, bir yönetici nasıl olur da inanların ibadethanesini, camiyi kurşunlatır, yıkar. Nasıl olur da biz Alevilerin cemevini kurşunlatır ve başımıza yıkar. Burada cemevi yıkıldı ama biz Aleviler için her yer ibadet yeridir. Kendi evimiz, bu alanlar bizim cem evlerimizdir, ama bizim toplu bir mekâna ihtiyacımız var. Bakın burası yıkıldı, biz de Türkiye’deki Alevi bileşenleri olarak tekrardan buraya cemevi yapacağız” ifadesinde bulundu.

‘Mezarlık ve ölülere dokunulmaz’ 

Ardından konuşan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez cemevi, cami, yemeklerin verildiği yerin yıkıldığını ve mezar taşlarının kırıldığı hatırlatarak, “İslamiyet’te ‘mezarlıklara, ölülere dokunulmaz’ yazar. Demek ki bunlar şeytanı bile geçmişler. Dileriz bu ülke bir daha bunları yaşamaz” dedi.

‘İnançlarla uğraşmak tehlikelidir’

Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Genel Başkanı Gani Kaplan, Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde de cemevlerini yıktırmaya çalıştığını dile getirerek, “Biz buraların yıkılmasına şaşırmadık. Bu emri veren belediye başkanlığı döneminde de cemevlerini yıkmaya çalıştı. Meydanlara Kur-an ile çıkıp seçim çalışmaları yapan bir Cumhurbaşkanı var. Buna rağmen Türkiye’de bir ses çıkmıyorsa çok üzücüdür. İnsanların, kendisine Müslüman’ım diyenlerin gelip Varto’da yıkılan camiyi görmeleri gerekir. İnançlarla uğraşmak tehlikelidir. Hükümet çok tehlikeli işlere el atmıştır. Mezarlar kutsaldır. Ölen bir kişinin kimliğine, kişiliğine, sivilde ne yapmış bakılmaz, öldükten sonra dokunulmazdır” diye konuştu.

‘İktidar ölülerimize, kutsallarımıza tahammül edemiyor’ 

Demokratik Alevi Dernekleri Eş Sözcüsü Hülya Yel ise AKP’nin faşizmi ve zulmünün çok açık bir şekilde ortada durduğuna işaret ederek, AKP’nin insan yaşamına ve Kürt halkının kutsal değerlerine tahammül etmediğini söyledi. Yel, “Dünyanın hiçbir yerinde görülmemiştir mezarlıklar bombalansın. Ne Musolloni faşizmi, ne Hitler faşizminde görmediğimiz, duymadığımız uygulamaları AKP faşizmi döneminde Türkiye’de, Kürdistan’da görüyoruz. Buralar insanlarımızın ibadethaneleriydi. Hem camimiz, hem cemevimiz vardı. Savaşlarda bile hastanelere, cami, cemevlerine saldırılmaz ama burada camide, cemevi de yerle bir edilmiş” dedi.

Yapılan konuşmalar ardından Alevi örgüt ve yöneticileri yıkıntılarda ve mezarlarda mum yaktıktan sonra alandan ayrıldı.

yuksekovahaber.com

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün