Türkiyeden Haberler

BHH, ‘Laik ve Bilimsel Eğitim’ için yarın boykot eylemi yapacak

Birleşik Haziran Hareketi (BHH) ‘Laik ve Bilimsel Eğitim’ için başlattıkları eylemlerini yarın boykotla sürdürecek.

Boykot çağrısı kapsamında öğrenci velilerine bir mektup yazan BHH, “Bir çocuk ancak sorgulayarak, eleştirerek ve şüphe duyarak kararlılığını, inadını ve umudunu koruyabilir” ifadelerini kullandı.

BHH’nin mektubunun devamında, “13 Şubat’ta iktidarı uyarmak için çocuklarımızı okula göndermiyoruz. O günü çocuklarımıza ayıracağız. Alternatif dersler, çocuk oyunları ve şenliklerle özgür bir geleceğe olan umudumuzu güçlendireceğiz. Sizleri bekliyoruz” denildi.

BHH daha sonra hazırladığı çağrı metninde ise şu ifadelere yer verdi:

“En önemli siyasi sorumluluk kuşkusuz 13 Şubat’ta Haziran’ın çağrısıyla etkili ve güçlü bir BOYKOT örgütlemektir.

“Laik ve Bilimsel Eğitim İçin AYAKTAYIZ mücadelesi 11 Ocak durağının ardından, şimdi 13 Şubat boykotuna ilerliyor. Eğitimdeki dinselleşmenin geldiği boyutlar herkesin malumu. 19. Eğitim Şurası ile birlikte karma eğitimin kaldırılmasını da içerecek şekilde alınan kararlar çocuklarımızın geleceğini tümüyle AKP’nin tahakkümü altına alınması anlamına geliyor.

“Haziran Hareketi, BOYKOT çağrısıyla eğitimdeki dinselleşmeye karşı birleşik bir mücadelenin de önünü açıyor. Şimdiye kadar eğitim emekçilerinin, öğrencilerin ve velilerin birlikte mücadele ederek kazandığı lokal deneyimler var. Ancak bu bütünsel bir karşı koyuş noktasına çıkartılamadı.

“Eğitimdeki mücadelenin parçalılığı ortadan kaldırılamadığından etkili olması da sağlanamadı. Haziran Hareketi’nin 13 Şubat’taki BOYKOT çağrısının anlamı eğitimdeki dinselleşmeye karşı laiklik temelinde doğrudan siyasi ve bütünsel bir mücadelenin başlatılmasıdır.

“Evet, AKP’nin saldırdığı her alanda kora kor dişe diş bir mücadele içinde kazanabiliriz. Bunun için 13 Şubat’ta okullarımızı ve çocuklarımızın geleceğini savunmakla işe başlıyoruz.”

İzmir Valiliği eyleme katılacakları tehdit etti

‘Laik ve Bilimsel Eğitim’ talebiyle 13 Şubat’ta yapılacak boykot eylemine ilişkin İzmir Valiliği “BHH, AK Parti karşıtıdır, boykotuna katılana disiplin işlemi yapılsın” diyerek katılacak olanları tehdit etmişti.

http://www.imctv.com.tr/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün