Avrupadan Haberler

Britanya Alevi Federasyonu,AKP elini Cemevlerinden çek

24 Temmuz 2015 pazar günü İstanbul Bağcılar’da polis tarafından öldürülen Günay Özarslan’ın Gazi mahallesinde cenaze töreninin yapılmasının Polis tarafından engellenmesi üzerine cenaze sahiplerinin cenaze hizmetini kendi Alevi inançları doğrultusunda yürütmek istemelerine polis tarafından toplanan kalabalığa bomba, plastik mermi ve Toma’lardan sıkılan sular ile müdahale edilmesi Londra’da protesto edildi.

Britanya Alevi Federasyonu’nun çağrısı üzerine yerel saat ile 14:00 te Dalston Kingsland tren istasyonunun önünde başlayan eylemde yol trafiğe kapatıldı.

Britanya Alevi Federasyonu’nun eylem kararına Britanya da faaliyet yürütmekte olan Demokratik Güç Birliği Platformu da destek verdi.

Burada yapılan açıklamada Gazi mahallesinde devrimci Günay Özarslan’ın cenaze töreni bahane edilerek Gazi Cemevi’ne yönelik saldırılar ile AKP Hükümeti’nin kendi Halkı’na uyguladığı tutumun 12 Eylül döneminde uygulanan baskı ve şiddet olaylarından ve Suriye’de IŞİD’in Alevilere yönelik katliamlarından hiçbir farkı olmadığı vurgulandı.

Londra’da düzenlenen yürüyüşte sık sık “AKP elini Cemevlerinden çek” ve “Kahrolsun faşist diktatörlük” sloganları atıldı.

Yol kesme eyleminin ardından Londra Stoke Newington polis istasyonu önüne doğru ilerlenirken Aziziye Camii önünde Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil bir konuşma yaptı.

Erbil; Türkiye’de Gazi Cemevi üzerinden Alevilere uygulanan baskıları için ülkede yaşayan tüm Halkların sahip çıkması gerektiğini dilegetirdi. Erbil; Alevilerin tarih boyunca tüm inançlara saygı gösterdiğini ancak AKP Hükümeti’nin baskılarının bugün için Alevilere yönelmiş olması yarın bir başka inanca yönelmesini engellemek için Alevi, Devrimci, Türk ve Kürt tüm Halkların birlikte ortak mücadele etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Yürüyüşün sonunda Mehmet Yüksel Dede yapmış olduğu konuşmada; Gazi Cemevine yapılan baskıyı kınayarak geldiğimiz topraklara sahip çıkalım dedi. Yüksel; Türkiye’de faşist AKP Hükümet’i tarafından uygulanan siyasi politikalar ile Türkiye’nin Ortadoğu’da genç, yaşlı, çocuk demeden süren Savaş’ın içine çekilmek istendiği belirtildi.

Yüksel; Türkiye’de Cemevlerinin ibadet hane olarak sayılmadığını vurgulayarak ibadet hane olarak sayılmadığı gibi devlet tarafından da sürekli olarak baskı ve abluka altına alınarak cenaze hizmetlerinin Alevi inançlarına uygun olarak yapılmasın engellendiğini sözlerine ekledi.

Eylem alkış ve sloganlarla sona erdirildi.

http://www.sizehaber.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün