HaberlerTürkiyeden Haberler

Çağın Pir Sultanı Aşık Mahzuni ŞERİF ‘i Saygıyla Anıyoruz

Asrın Pir Sultan ABDAL’ı, Aşık Mahzuni ŞERİF ‘in Hakka yürüyüşünün 19.yılında sevgi ve özlemle anıyoruz.

Asıl adı Şerif Cırık olan Aşık Mahzuni Şerif’in, 1939 Kasım’ında Maraş’ın Afşin ilçesine bağlı Berçenek köyünde dünyaya geldi. Döndü ve Zeynel Cırık’ın tek oğullarıydı. Türkülerinde devrin yaşanan acılarından ve zulümlerinden ve anadolu’nun verimli topraklarından beslendi. “Mahzuni” mahlasını da mahcupluğu nedeniyle, tasavvuf dersleri aldığı Cırık Baba verdi.

İlk plağını 1964 yılında çıkardı. Yaşadıklarını, ülkenin durumunu, türkülerinde anlattı. Tepkisini yaptığı bestelere işledi. Sömürüye zulme karşı çıktı. Ozan 12 Mart muhtırası sonrasında 8 yıl boyunca sahneye çıkması ve yurt dışına gitmesi yasaklandı. Aşık Mahzuni, sanattan ve türkülerden uzak kalmamak için bu süre zarfında küçük bir dükkanda plak satmaya başladı.

Verdiği bir röportajda, bu yılları “Türkü söyleyememek beni çok üzüyordu. Canlı bir balığı tutun ve kumun üzerine atın o balık o denize nasıl bakıyorsa ben de türkülere öyle bakıyordum.” diye anlattı. Aşık Mahzuni Şerif, bazı yazıları ve türküleri nedeniyle birçok kez hapse mahkum edildi, iki defa idamla yargılandı.

Aşık Mahzuni ŞERİF kendinden önce gelen ozanların da takdirini topladı. Ziyaret etmek için gittiği Aşık Veysel onu alkışlayarak karşıladı. Şerif, yaşamı boyunca 453 plak, 58 kaset çıkardı.

2001 yılı başlarında Almanya’nın Köln şehrinde kalp ve solunum yetmezliği nedeniyle yoğun bakıma alındı. Bir yıl sonra 17 Mayıs 2002’de 62 yaşındayken yaşama gözlerini yumdu. Vasiyeti üzerine cenazesi, Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi’nin yakınında Çilehane adı verilen yerde sırlandı.

Alevi Kültür Dernekleri olarak Aşık Mahzuni ŞERİF’in devri daim xızır yoldaşı olsun diyoruz.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün