Türkiyeden Haberler

Camisiz köye kiralık cemevi

Kızıldere Köyü Hacı Bektaş Veli Kültür Ve Tanıtma Derneği Başkanı Şahin Görür, alevi toplumunun günümüzde yaşadığı en büyük sorunun cemevlerinin ibadethane olarak görülmemesi olduğunu belirtirken, Kızıldere Köyünde insanların Alevi kültürüne göre yaşayıp sünni öldüklerine vurgu yaptı.

Dernek Başkanı Şahin Görür, alevi toplumunun ağırlıklı olarak yaşadığı bu köyün ‘camisiz köy’ olarak bilindiğini hatırlatırken, alevi canlarından gereken desteği göremedikleri için kendilerine ait bir cemevinin de olmadığına dikkati çekti.

İBADETHANEMİZİ İSTİYORUZ

Kimseye dininden ötürü bir ayrım yapma gibi bir fikirlerinin asla olmadığının altını çizen Görür, “Yaradılanı hoş gör yaradandan ötürü sözü her zaman bizlere yol gösterir” diyerek şöyle devam etti: “Ancak etrafa bakıyoruz sünninin camisi var, hristiyanın kilisesi var herkesin bir şekilde ibadet yaptığı bir bina, toplandığı bir yer var. Bizde artık cemevimize, ibadethanemize kavuşmak istiyoruz”

DİLENCİLİK Mİ YAPMALILAR?

Köylerine bir cemevi yapmak için yıllardır yoğun çabalar sarf ettiklerini ancak her defasında bir engele takıldıklarını kaydeden Görür, “İlkinde bir bina sahibi ile konuştuk. 30 bin lira istedi. Bir şekilde bu parayı toplamak zorundaydık. Bir nevi dilencilik yapacaktık. Ama buranın dar olduğu söylendi. Köyün girişinde bir alan var orası için bir girişimimiz oldu. 2 dönüm kadar bir yere binamızı dikelim dedik. Geçmişteki muhtar burası mera alanı buraya çivi bile çakamazsın dedi. Şuanda cemevimizin binası kiralık. Duyarlı Alevilere ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

ALEVİ DEDESİ ŞART

Biz alevice yaşıyoruz ama aleviliğin ritüellerini yerine getiremiyoruz’ diyen Görür, doğum hak ise ölümde haktır diyerek şöyle devam etti: “Öldüğünde hakka yürüdüğünde sünni bir hoca tarafından defnediliyoruz. Alevilikte cemevi varsa dedesinin de olması lazım. Dede aynı zamanda cemevi işlerini yapar, duasını eder, defin işlerini yapar. Bu işlemler dede tarafından yapılır. Ancak maalesef bizim cemevi binamız kiralık olduğundan bize ait görülmüyor ve alevi dedelerini de getiremiyoruz” şeklinde konuştu.

DAVAMIZDAN DÖNMEYECEĞİZ

Görür, aşurenin alevi inancının temel düşüncelerinden biri olduğunu ancak 2 yıldır maddi sıkıntılardan dolayı dernek olarak yerine getiremediklerini dile getirdi. Görür, “Yapılan bağış ve destekler yeterli değil. Fakat her ne kadar bu dayanışma yolunda zorlansak da bu bizim davamız geri dönüşü yok” dedi. Ayrıca her sene pilav şenliği yaptıklarını söyleyen Görür, burada amaçlarının alevi toplumu arasındaki kopuklukları ortadan kaldırıp, birlik, beraberlik ve dayanışma ortamını inşaa etmek olduğunu aktardı.

BİR MUMDA SEN YAK

Cemevinde üye sayısının daha önce 70 iken şuanda 33’e düştüğünün altını çizen Görür, şu ifadelere yer verdi: “Hepimiz çok şey biliyoruz ama aynı zamanda hiçbir şey de bilmiyoruz. Hani söylenir ya ‘karanlıktan şikayetçi isen bir mumda sen yak’ hadi gelin birlik olalım bir iş başaralım diyoruz ama imse yanaşmıyor. Söze geldiğinde herkes çok biliyor. Ne kadar bilirsen bil yinede bir bilene danış.”

http://www.ekspresgazete.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün