Türkiyeden Haberler

CHP Meclis’te cemevi için TBMM başkanlığına başvurdu

CHP Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün, TBMM Başkanlığına yaptığı başvuruda AİHM’in kararı dikkate alınarak Meclis bünyesinde cemevinin hizmete açılmasını istedi.

Aygün, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’ten Meclis’te cemevi açılmasını talep etti. Aygün, başvurusunda, 7 Mayıs 2012 tarihinde yapmış olduğu başvuru ile Alevi inancına mensup kişilerin ibadetlerini yapabilmesi amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi bünyesinde yer tahsis edilmesi ve bir cemevinin hizmete açılması için gerekli işlemlerin başlatılması yönünde talepte bulunduğunu, ancak talebinin reddedildiğini hatırlattı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’nin Türkiye’deki cemevleriyle ilgili yapılan başvuruyu 2 Aralık 2014 tarihinde karara bağladığını ve Türkiye’nin cemevlerine yasal statü tanımayarak, Alevi yurttaşların inanç özgürlüğünün ihlaline ve “ayrımcılık” yaptığına hükmettiğini belirten Aygün başvurusunda şöyle dedi: “Meclisimizde 550 milletvekili, binlerce danışman ve çeşitli statülerde çalışan personel görev yapmaktadır. Tüm insanların inanç hakkı ve özgürlüğünün tesisi açısından Alevi inancına sahip kişilerin ibadetini yapabilmesi için bir cemevine ihtiyaç vardır.

AİHM’in 2 Aralık 2014 tarihli kararı dikkate alınarak Meclis bünyesinde cemevinin hizmete açılması için gerekli işlemlerin başlatılmasını saygılarımla arz ederim.” (ANKA) 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün