Türkiyeden Haberler

Cübbeli’den Alevilik yorumu: Cemevleri ibadethane değil, öyle ibadet yapılmaz

Cübbeli Ahmet Hoca, bugünkü köşe yazısında, abdestsiz girilebilmesi ve içinde saz çalınabilmesi nedeniyle Cemevlerinin ibadethane olamayacağını savundu

 Hükümet ve aleviler arasında süren inanç meselesine değinen Cübbeli Ahmet Hoca, Cami ile cemevlerinin bir tutulamayacağını iddia etti. Cübbeli, içerisinde saz çalınabilmesini ve abdestsiz girebilmesini eleştirerek Cemevlerinin ibadethane olamayacağını savundu.

‘CEMEVLERİ İBADETHANE DEĞİL’
Kamuoyunda ‘Cübbeli Ahmet Hoca’ olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, Vahdet Gazetesi’nde ‘Halı saha maçı caiz mi?’ başlıklı bugünkü köşesinde, “Cemevi ibadethanedir” denemez. Çünkü sen bunu dediğin zaman geri kalan detaylar ne olacak? Abdestsiz, gusülsüz girmemesi lazım. Dünya kelamı konuşmaması lazım. Saz falan çalınmaması lazım. İbadette böyle şeyler yok ki! İbadet Allah’a kulluk demektir. Mabet de o kelimenin ismi mekanıdır. ” diye yazdı.

‘ALLAH’A KULLUK ÖYLE YAPILMAZ’
Cübbeli, Alevilerin ‘kulluk’ inancını ”Çalgıyla, şiir söyleyerek Allah’a kulluk yapılmaz. Allah’a kulluk namazla, zikirle, Kur’an’la yapılır” sözleriyle eleştirdi. Cübbeli, Alevi dedelerine maaş verilebileceğini kaydederken asıl sorunun Tekke ve Zaviyelerin kapatılmasından kaynaklandığını belirtti.

‘DEDELERE MAAŞ VERİLEBİLİR’
Alevi dedelerine maaş verilmesini ”İdari olarak dedelerin maaşları verilsin, elektrik su faturasından muaf tutulsun bunda sıkıntı yok” sözleriyle savunan Cübbeli, Tekke ve Zaviyeler Kanunu ile birlikte yasaklanan Nakşilik, Kadirilik ve Mevlevilik’in de serbest bırakılmasını istedi.

Cübbeli Hoca, ”Burada esas sorun Tekke ve Zaviyeler Kanunu’dur. Burada Nakşilik yasaklanmış, Kadirilik, Mevlevilik vs. yasaklanmış. Bu kanunun kaldırılıp, buraların açılmasının serbest edilmesi lazım. Ancak tabi ki milletin parasını soyan, affedersiniz milletin ırzına namusuna kasteden, hasta okuyorum bahanesiyle şeriatsızlık yapanlara fırsat vermemek şartıyla” ifadelerini kullandı.

‘NASIL ERKEK ÇOCUK SAHİBİ OLURUM?’
Gündemden uzaklaşarak ‘Erkek çocuk sahibi olmak için nasıl yol izleneceğini’ birkaç adımda anlatmaya çalışan Cübbeli, Muhammed Peygamberi rüyada görebilmek için neler yapılması gerektiğini yazarak, yazısını sonlandırdı.

http://www.birgun.net/

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün