Türkiyeden Haberler

Cuma Erçe,Ülke ciddi bir kaos içindedir

PSAKD Mersin Tarsus Şubesi Başkanı Cuma Erçe Ankara’da yapılan katliam sonrasında yaptığı basın açıklamasında Ülkemizin uzun bir süredir çok ciddi bir kaos altında olduğunu belirtti.

“AKP hükümetinin uyguladığı gerilim politikası ve Suriye’de devam eden kaosta gerici güçlerle bir arada anılır hale gelmemiz maalesef tüm uyarılarımıza rağmen ülkemizi Ortadoğu bataklığına saplamıştır” diye Cuma Erçe açıklamasında şunlara değindi:

“Özellikle 7 Haziran seçimlerinden sonra içerde ve dışarıda çatışmalı ortamdan beslenilmiş ve maalesef bir türlü çözülmek istenmeyen başta Kürt ve Alevi sorunu daha da içinden çıkılmaz bir hale getirilmiştir. Kentlerimiz tank ve top mermileri ile yaşanmaz hale getirilmiş ve yüzlerce yurttaşımız yaşamını yitirmiştir. Yüz binlerce yurttaşımız evinden barkından, işinden gücünden, okulundan olmuştur. Demokrasi ciddi anlamda ayaklar altına alınmış ve binlerce aydın, gazeteci, akademisyen, kamu emekçisi içeri atılmış ve on binlerce kişi hakkında soruşturma açılmıştır. Bu duruma seyirci kalmayan ve bu gidişattan endişe duyan herkes hedef tahtasına oturtulmuştur. Gazetelere el konulmuş, akademisyenler işten çıkarılmıştır. Suriye’de kaosun tarafı olan IŞİD, El Nusra ve ÖSO başta olmak üzere onlarca terör örgütünün ülkemizdeki faaliyetlerine göz yumulmuş ve bu örgütlerin Suriye’de giriştiği katliamlar, özgürlük arayışı olarak tanımlanmıştır.

Miting alanlarında ve parti binalarında meydana gelen patlamalar aydınlatılmamış ve sorumluları açığa çıkarılmamıştır. Ardından meydana gelen Suruç, 10 Ekim Ankara, Sultan Ahmet, Merasim Sokak katliamları yaşanmış ve yüzlerce insan bu katliamlarda katledilmiştir. Bu saldırılar sonrası yapılan resmi açıklamalar uygulanan yanlış politikada ısrar edileceğinin ip uçlarını vermiştir. Ne yazık ki dün yaşanan Ankara Kızılay katliamı adeta göz göre göre gelmiştir. Bu katliamda da masum onlarca canımız katledilmiştir. Her şeyden önce bu insanlık dışı saldırıyı kim hangi gerekçe ile yapmış olursa olsun şiddetle ve nefretle kınıyor ve hakka yürüyen canlarımızın yakınları başta olmak üzere bütün halkımıza baş sağlığı diliyoruz. Bu saldırının tüm yönleri ile aydınlatılmasını istiyor ve hükümet başta olmak üzere bütün sorumluları istifaya davet ediyoruz.

Sürdürülen savaş ve gerilim siyasetinden bir an önce vazgeçilmelidir. Ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı bir dille bu sorunlardan kurtulmamız mümkün değildir. Demokratik ve barış içinde bir ülkeyi Alevi, Sünnü, Kürt, Türk, Arap bütün halklar birlikte inşa edebiliriz. Barış öylesine bir talep ve söylem değil, bu ülkede yaşayan herkesin en büyük gereksinimidir. Biz Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Tarsus Şubesi olarak, barışta ısrarımızı sürdüreceğiz. Ne haklarımızdan ne de barıştan vazgeçmeyeceğiz. Alevi inancında herkes bir candır ve hakkın bir parçasıdır. Her bir canın ölmesi ya da öldürülmesi hakkın öldürülmesi anlamına gelir. Bu nedenle bir kez daha herkesi akıllı olmaya ve olaylar karşısında sessiz kalmamaya çağırıyoruz. Bir zümrenin ve emperyalizmin çıkarları uğruna ülkemizin ve ortadoğunun toptan karanlığa sürüklenmesine izin vermemeliyiz. Bu güç bizde fazlası ile vardır. Ülkesini gerçekten seven, insanı kabesi gören bir felsefenin sahibi olarak bu çağrımız karşılığını bulmalıdır.

Artık gerçekten yeter! Bana bir şey olmaz diyen herkes tehlikenin çok büyük olduğunu fark etmeli ve barıştan, demokrasiden, özgürlüklerden, laiklikten, aydınlanmadan yana tavır almalıdır.

Hızır mazlum halkların yar ve yardımcısı olsun. Hakka yürüyen canlarımızın devirleri daim olsun. Hepimizin başı sağ olsun. Aşk ile…”  Cuma Erçe

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün