Türkiyeden Haberler

Dağlıcaya Ekmek,Cizreye Su olmak İçin Aleviler Yola Çıktılar

Alevi dernekleri temsilcilerinden oluşan 45 kişilik heyet, Diyarbakır, Cizre, Silopi, Varto ve Tunceli’de incelemelerde bulunmak için yola çıktı. Heyet adına açıklama yapan, “Cizre’ye su gönderdik. Dağlıca’ya da ekmek götüreceğiz” dedi. Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün

Alevi Bektaşi Federasyonu’nun 35 bileşeni, Alevi Kültür Dernekleri’nin 103 bileşeni, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri’nin 89 bileşeni, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı’nın 54 bileşeni, Garip Dede Dergahı, Demokratik Alevi Dernekleri ve Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği ülkenin doğusu ve güneydoğusunda yaşanan olayları yerinde görmek için heyet gönderme kararı aldı. Dün saat 18.00’de Ankara’ya yola çıkan heyet buradan da sırasıyla Diyarbakır, Cizre, Silopi, Varto ve Tunceli’ye giderek incelemelerde bulunacak. Heyetin ilk durağı Diyarbakır olacak. Diyarbakır Belediyesi ve Diyarbakır Valisi ile görüşme yapacaklar. Güzergah boyunca Alevi dernek temsilcilerini bölgedeki Aleviler karşılayacak. Cizre’de yaşanan olayların ardından bölgeye su gönderen Alevi dernekleri, valilikten izin almaları halinde ise Dağlıca Taburu’na da ekmek götürecek.
Heyet yola çıkmadan önce Okmeydanı Cemevi’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Alevi dernekleri adına Baki Düzgün, Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı Galip Kaplan ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez konuştu. Açıklamada, Hubyar Sultan Kültür Alevi Kültür Derneği eski başkanı, HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu da basın toplantısında yer aldı.
Baki Düzgün açıklamasında özetle şunları söyledi:

KOŞULSUZ ATEŞKES İSTİYORUZ

“Biz Aleviler, PKK’dan derhal ve önkoşulsuz ateşkes ilan etmesini, devletten de derhal ve önkoşulsuz operasyonlardan vazgeçmesini istiyoruz. Cumhurbaşkanı’ndan gerilimi tırmandırmaktan vazgeçmesini istiyoruz. Dolmabahçe mutabakatına geri dönülmesini istiyoruz. Bunu yapmayanları giderek iç savaşa dönüp hepimizi yakacak olan bu cinnetin sorumlusu olarak görüyoruz.”

SURİYELİLEŞMEKTEN KORKUYORUZ

“Eğer bu gidişat durdurulmazsa ülkemiz hızla Suriyelileşmeye gittiği gerçeğine karşı her inanç ve kimlikten Türkiyeli anne ve babalara sesleniyoruz. Türkiye’yi yönetenlerin Osmanlıcı hayallerinin de sorumlu olduğu açık olan Suriye iç savaşından dolayı dünyanın dört tarafına, ölümlere, yoksulluğa, aşağılanmaya uğrayan mültecilerin yaşadığı felaket bizim de kapımızda bekliyor. Korkuyoruz. Bölünme tehlikesini savaşla engellediklerini söyleyenlere diyoruz ki, Türkiye’deki asıl bölücülük toplumun Türk, Kürt, Sünni, Alevi diye bölünmesidir.”

KENDİ ÇOCUKLARINIZI GÖNDERİN

“Savaşların ve mağduriyetlerin ortadan kaldırılmasının medeni ve hukuki yolları varken savaşı kışkırtanların, şehitliğe güzelleme yapanların önce kendi çocuklarını savaşa gönderdiklerini görmek istiyoruz. Kendi çocuklarınızı sakındığınız savaşı bize vatan istismarıyla kabul ettirmekten artık vazgeçin.”

CİZRE’YE BAKTIĞIMIZDA GAZZE’Yİ GÖRÜYORUZ

“Bugün Cizre’ye baktığımızda Gazze’yi görüyoruz, Kerbela’yı görüyoruz. Cizre örneği ortadayken kimse Türkiye’deki durumun İsrailliler’in Gazze’ye reva gördüğü bir durumdan farklı olduğumuza dünyanın inanmasını beklemesin.”

TÜRKİYE’YE SESLENİYORUZ
“Memleket artık savaşa doydu. Artık çocuklarımızın ölmediği bir yönetim tarzına ihtiyacımız var. Ne ekonominin sürekli yoksullaşmamız demek olan yeni bir savaşa tahammülü var. Ne de 40 bin yoksul çocuğun daha şehitlik hamasetiyle ölüme gönderilmesine. Artık yeter.”

AYFER ÇALIKIRAN/TARAF

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün