Türkiyeden Haberler

DAİŞ Êzidîleri kurşuna dizdi

Kobanê’deki yenilgisinden sonra prestij kaybeden ve birçok yerde gerileyen DAİŞ çetelerinin bir vahşete daha imza attığı açıklandı. İnsanlıktan çıkmış çetelerin kadın ve çocukların da aralarında olduğu 200 Êzidî’yi kurşuna dizdiği kaydedildi

BM ve uluslararası mahkemelerin bugüne kadar DAİŞ, El Nusra gibi örgütlere destek veren Türkiye ve Körfez ülkelerinin yöneticilerine yaptırım uygulamamasıdan, süren destekten cesaret alan DAİŞ’in Musul’da yaklaşık 200 Êzidî Kürdü kurşuna dizdiği bildirildi.

Rojava ve Federe Kürdistan’da yaşayan Êzidîlere, Süryanilere, Ermenilere yönelik bölge ülkelerinin desteğiyle başlattığı katliam ve tehciri tırmandıran DAİŞ unsurları bir kez daha vahşet yüzünü gösterdi. Basnews haberine göre DAİŞ unsurları Musul’da yaklaşık 200 Êzidî Kürdü kentin batısındaki kırsal bölgeye götürerek kurşuna dizdi. Katledilenler arasında kadın ve çocuklar da var. BasNews’e konuşan KDP Dicle İlçe Teşkilatı Sözcüsü Hasan Xelo, DAİŞ mensuplarının 1 Mayıs’ta öğleden sonra Musul’da rehin tuttukları 200 Êzidî Kürdü, kentin batısındaki Mehelebye kırsalına götürüp kurşuna dizdiğini söyledi. Xelo katledilenler arasında kadın ve çocukların da bulunduğunu söyledi. Hasan Xelo, Êzidî Kürdlerle birlikte Şii Arapların da katledildiğini, ancak sayılarını netleştiremediklerini aktardı.

Nuceyfi de yazdı

Rudaw haberine göre Musul’un kenti DAİŞ’e terkedip kaçan Valisi Esil Nuceyfi de Facebook hesabından yaptığı açıklamada, DAİŞ’in Musul’da yüzlerce Êzidî’yi katlettiğini yazdı. Nuceyfi “IŞİD’in böylelikle bir kez daha insan olmadıklarını ve Allah’tan korkmadıklarını” ortaya koyduğunu ifade etti. DAİŞ çetesi Ağustos 2014’te Şengal’i işgal etmiş yüzlerce Êzidî Kürdü katledilmiş ve yüzbinlerce Êzidî yerlerinden edilmişti.

Hesap sorulmalı

Siyasi partiler, halkların temsilcileri ve demokratik örgütler, sık sık DAİŞ’i palazlandıran Türkiye, Katar, Suudi Arabistan, Ürdün, BAE gibi ülkelerin politikalarını değiştirmesi çağrısı yapıyordu. BM ve Uluslararası Ceza Mahkemesi, Savaş Suçları Mahkemelerinin devreye girmesi çağrıları yapılıyor, Êzidî ve Süryanilere yapılanın soykırım olarak kabul edilmesi isteniyordu. Ancak DAİŞ, El Nusra, Ahrar-u Şam, İslami Cephe, Fetih Ordusu gibi sivilleri katletmeye devam eden yapılara bu destek sürüyor. Dolayısıyla İdlib’de İştebrak’taki Alevi katliamı gibi bu Êzidî katliamından da destekçi ülkelerin yönetimleri sorumlu tutuluyor.

Özgür Gündem

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün