Türkiyeden Haberler

‘Darbecilikle’ suçlanan çArşı üyeleri hakim karşısında

Gezi direnişi sürecinde “darbe teşebbüsü”nde bulundukları iddiasıyla haklarında müebbet hapis istemiyle dava açılan çArşı üyesi 35 kişinin yargılamasına İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde başlandı.

Türkiye’nin her yerinden ve yurt dışından en az 200 avukat davayı izlemeye ve desteğe geldi.

CHP’nin İstanbul Milletvekilleri Mahmut Tanal, Umut Oran, Melda Onur, Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da adliyede. Özgürlük ve Dayanışma Partisi Eş Genel Başkanı Alper taş da destek için adliyeye geldi.

Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan da Çağlayan Adliyesi’nde.

Cemaate yakınlığıyla bilinen Demokratik Gelişim Partisi Genel Başkanı İdris Bal’ın da desteğe gelmesi dikkat çekti.

21.10Sanık savunmaları bitti. Avukatlar konuşuyor, dava dosyasında tapelerin hukuk dışı olduğunu söylüyor, çıkarılmasını istiyorlar.

Hakim: Telefonda çarşı yürürse ihtilal olur demişsin.
Sanık Güray Sözmen: Ya çarşı’yız, hissederiz öyle kendimizi, ne ihtilali?  (via@selinasker)

20.48 Hakim: Gezi’de Show TV muhabirinin basın kartına el koyarak boynuna takıp dolaştığın söyleniyor.
Sanık Musa Fırat: Yoo. (via@selinasker)

20.45 Sanık İbrahim Aydın: (Çarşı ruhtur, ağaçtır vs. telefondan okuyor)
Hakim: Bak onu yazıya dök, UYAP’ta taratırız, kalıcı olsun.

20. 35 Erol Özdil (dewe) savunma yapıyor.
Erol Özdil: Çarşı’nın kurucuları arasında yer alıyorum.
Hakim: Bir arkadaş hepsi öldü demişti?
Erol Özdil:Gezi’deki hiçbir pankartı ben yapmadım. Çarşı yazılamaları da bana ait değil. Evdeki de sis bombası değil maytap.

Stadın yanında pankart odam vardı, maskeler oradan. Kimseyi eylemlere teşvik etmedim. Suçlamaları kabul etmiyorum

20.23 Sanık Murat Eroğlu: Bu dava yüzünden eşim terketti. Psikolojim bozuldu. Numaramı değiştirdim.
Hakim: Tamam sormuyorum bir şey.

20.21 çArşının bir suç örgütü olduğunu kabul etmiyorum.
Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle tüm dünyanın sevgisini kazanmıştır. çArşılı olmak suçsa bu suçu işlemeye devam edeceğim (via@ilerihaber)

20.20 Murat Eroğlu: Suçlamaların hiç birini kabul etmiyorum. çArşı bir örgüt değil. (via@ilerihaber)

20.18 Hakim: “Beşiktaş’ta biri ölürse hükümet düşer hop hop asker el koyar” mesajı atmışsın?
Sanık Ayhan Uyanıktürk: Endişeydi o ya.

20.15 Sanık Ayhan Uyanıktürk: Milletvekillerini tv’de görünce çıktım sokağa ben.
Hakim: Polise bir şey yaptın mı?
Sanık: Ne yapayım? (via@selinasker)

20.00 Hakim: Twitter’da ‘pıçaklarım’ yazmışsın.
Sanık Engin Sarar: Bahattin diye karakter var onun lafı.
Hakim: Bahattin çift a mı? (via@selinasker)

19.56 Sanık: Ben taraftarım herhangi biri kendi kendine ben Çarşıyım diyebilir.
Hakim: Sen niye kendine Çarşı demiyorsun?
Sanık: …

19.45 Hakim: Koray moray hep beraber savaşıyoruz diye mesaj atmışsın?
Sanık İbrahim Erol: Ya basket maçları vardı, tribün savaşı o. (via@selinasker)

19.30 Hakim: Benim davam var ya öleceğim ya direneceğim mesajı atmışsın?
Sanık Işık: Evdeydim. Kız arkadaşıma hava atmak için yazdım. (via@selinasker)

19.26 Sanık Erdem Işık: Siz dediniz ya sessiz olun, sizi tribünde izlemek güzel. Hah biz oyuz, terör örgütü değil taraftar grubuyuz. (via@selinasker)

19.13 Sanık Hakan Tezel: Gezi’de benim evim, Gümüşsuyu’nda. 50 yıldır oraya çıkarken korkmadım. Evime giderken hesap mı vereceğim? Eğer çarşı terör örgütüyse AKP’nin Kazlıçeşme mitinginde bayrakları vardı? Orada arasınlar terör örgütünü. (via@selinasker)

19.10 Sanık Hakan Tezel: Ben akciğer kanseriyim. Hiçbir şeyden korkum yok. Hükümet havalara giriyor. Çarşı’ya terör örgütü iftiradır. (via@selinasker)

19.05 Sanık Tuncer Gencer: Gezi’ye tertemiz duygularla gittik kız arkadaşımla. Piknik yapacaktık biz aslında. (via@selinasker)

19.02  Sanık Güner’in avukat oğlu söz aldı: Babam bir gün avukat olur beni savunursun demişti. Bugün o gün, gurur duyuyorum. (via@ilerihaber)

19.00 Sanık Ayhan Güner: Bize terörist diyenler aynaya baksın. Gençleri öldürdüler. Biz değiliz darbeci onlar Çarşı’ya darbe yapıyor.(via@selinasker)

18.55 Sanık Hüseyin Fidan: Çarşı’yı terör örgütü suçlamak çok kötü bir şey. Çarşı bir ruhtur. O ruha saygı duymaktan onur duyuyorum(via@selinasker)

18.50 Sanık Burak Bulut: İddianamedeki telefon tapelerinde delil nitelikli hiç suçum yok. Tek suçum seyir halinde telefonla konuşmak. (via@selinasker)

18.44 Sanık Yusuf Demirci: Çarşı terör örgütü değildir, artık hayatta olmayan abilerimizin kurduğu bir gruptur. (via@selinasker)

18.40 Sanık Ant Erbisin: Terörist olsaydık Liverpool maçında Türk bayrağı açmazdık.
Hakim: Livırpul yaz.
Mübaşir: …
Hakim: Pol pol (via@selinasker)

18.37 Ayça Söylemez: Kürsüden tape okunacak diye küfürler uçuşuyor. Ağır ceza salonu böyle duruşma görmedi

18.35 Sanık Ant Erbirsin: “Kocaeli’ndeydim. Kız arkadaşıma Gezi’deyim, gaz yedim falan dedim, geri vites yapmadım yalandı yani ahah.” (via@selinasker)

18.22 Volkan Eroğlu: Eylemlerde döner bıçak kullandığım iddiası kanıtlanırsa ben buradan atlarım. Miliyetçiyim. Evimdeki döner bıçağı babama ait. Tavuk dönerciydi, eve getirir. Hiçbir eylemde kullanmadım. (via@ilerihaber)

17.50 Beşiktaş’ın eski yöneticileri İsmail Ünal ve Hasan Arat da çArşı’ya destek için Çağlayan Adliyesi’nde. (diken.com.tr)

17.30 Avukat Ömer Kavili’nin mahkemenin görevsizlik kararı vermesi talebini reddeden hakim “Nereye gidecek dava? İstediğiniz yere şikayet edin” karşılığını verdi. Hakim, avukatın sanığa sorduğu soruları zapta geçirmeyince tartışma yaşandı ve yarım saat ara verildi. (via@qbasaran)

17.23 Selin Asker: Hakim hükmün açıklamasını geri bırakayım mı diyor. Bıraksa 5 yıl denetim, bırakmasa şansına ne çıkarsa. Kazı kazan gibi adalet.

17.20 Erdener Karataş: Gezi olayları yüzünden işimi kaybettim. Olaylara ne İstanbul ne de Ankara’da olaylara katılmadım. (via@qbasaran)

17.15 Erdener Karataş savunma yapıyor: Suçlamaları kabul etmiyorum. (via@ilerihaber)

17.09 Atay Kesik’ten sonra savunma yapan Rüstü Aytan: Taksim’e sadece bir kez gezi amaçlı gittim. ‘Hadi saldıralım’ şeklindeki konuşmaları alkollüyken yaptım ve esprili konuşmalardı. O esnada da Riva’daydım. (@qbasaran-diken.com.tr)

17.01 Barış Karaca’nın ardından savunmasına geçilen Atay Kesik, “İddianameyi yeni tebellüğ ettim. Savunma için süre istiyorum” dedi. (@qbasaran-diken.com.tr)

16.57 Dava sanığı Barış Karaca: çArşı’yla hiçbir ilgim yok, ben Fenerbahçeliyim

16.52 Selin Asker: Hakim, suçlamaları reddedene “Sen yapmamışsındır da”, “Sen etmemişsindir de” diye sorgu yapıyor, böyle böyle delil üretiyorlar.

16.45 Koray Yalnız: O dozeri ben kullanmadım, ehliyetim bile yok.
Hakim: Sen kullanmamışsındır da arkadaşın kullanmıştır belki.  (via@selinasker)

16.32 Hakim: Hükümeti düşüreceğiz, diye mesaj atmışsın. Kaan Kabaş: Demokratik yolları kastetmiştim. (via@aycasoylemez)

16.30 Kaan Kabaş: Telefondaki espri amaçlı konuşmalar ve gıyabımda yapılan konuşmalar delil sayılmış. (via@ilerihaber)

16.20 Sezgin Gülnar’ın savunmasına geçildi. Sezgin Gülnar: Ben yalnızca Beşiktaş taraftarıyım. Suçlamaları kabul etmiyorum. (via@ilerihaber)

16.17 Arda Mutlu Doğan: Oyunculuk mesleğim gereği evimde bulunan oyuncak tabanca “kuru sıkı” olarak gösterildi iddianamede. (via@selinasker)

16.01 Bülent Ergenç’in savunmasının bitmesiyle Arda Mutlu Doğan’ın savunmasına geçildi.

16.00 Bülent Ergenç: Yürüyüşlere katıldım. Hiçbir şiddet olayına karışmadım. Demokratik hakkımı kullandım. Beraatimi istiyorum (via@selinasker)

15.56 Bülent  Ergenç: Bir tapede ‘çatışın’ ifadesi yazılmış. Ben o konuşmamda, “Orada kalmaya çalışın” dedim. (via@ilerihaber )

15.51 Bülent Ergenç: Bir telefon görüşmesinde ‘yapsınlar’ diye kullandığım kelimeyi ‘yaksınlar’ diye yazmışlar tapelerde. (via@selinasker)

15.50 Bülent Ergenç: Çarşı taraftar grubu, yasadışı örgüt hiç değildir. Cem Yakışkan’la arkadaşlığım var, yöneticilik ilişkisi değil.

15.40 Bülent Ergenç: Çarşı, insanları, semtini, özgürlüğü seven, birlikte yaratılan bir geleneği temsil etmektedir. Darbeci değildir.  Gezi’de katıldığım hiçbir eylemde şiddet yok. Başbakanlık ofisine yürüyüşte de yoktum. Tekirdağ’a düğüne gittim. Dinlemeler hukuk dışı. Birilerini arayıp talimat verdiğimi gösteren konuşma yoktur, konuşmalar fikir alışverişi. (via@selinasker)

15.36 Avukatlar’dan Hakim’e: İfadeleri eksik yazdırıyorsunuz. Sanık “gözü çıkan” dedi, siz “gözünden yaralanan” yazdırdınız. (via@1903cArsiBJK)

15.33 Bülent Ergenç: “Gezi döneminde polis müdahalesiyle birçok insanımızı yitirdik. Arkadaşlarımızın canı her şeyden daha önemliydi.” (via@selinasker)

15.30 Bülent Ergenç: Dolmabahçe yürüyüşü kandil günüydü. Dolmabahçe imamının kandilini kutlamak içindi, kandil simidi de verecektik.

15.28 Bülent Ergenç’e sorgu yapılıyor: Örgüt kurmayla ilgim yoktur. 1 Haziran’da Tekirdağ’da, dozerle yüründüğü gün de Ereğli’deydim (via@selinasker)

15.26 Bülent Ergenç’in savunmasına geçildi. (via@selinasker)

15.23 Cem Yakışkan: Çarşı toplumun sesidir gönül verenleri suçlu göstermek haksızlıktır. Suçlamayı reddediyorum. Beraatimi istiyorum. (via@selinasker)

15.20 Cem Yakışkan: Beşiktaşlı duyarlılığıyla davrandım. Kimseye talimat vermedim çünkü Beşiktaş’ta kimse kimseye emir vermez, sevgi saygı vardır. (via@selinasker)

15.19 Cem Yakışkan: Çarşının sosyal faaliyetleri arasında suç işlemek amaçlı örgüt kurmak yok. Çarşı haksızlığa uğrayanın yanındadır. (via@selinasker)

15.16 Hakim: ‘Darbe için CHP Belediyesi size para verdi mi?’  (via@HuseyinAygun62 )

15.14 Cem Yakışkan “Darbeci değilim” diyor, mahkeme başkanı “Sen darbeci değilsindir belki bilmeden yardım etmişsindir” diye ısrarcı.

15.10 Cem Yakışan’a darbe suçu hakkında ne diyeceği sorulunca, “öyle bir Güce sahip olsak Beşiktaş’ı şampiyon yapardık” cevabını verdi. (via@ALUSESRA)

15.09 Cem Yakışkan: Terör örgütü yöneticiliği ve çArşı’nın terör örgütü olduğu iddiasını reddediyorum. çArşı, Beşiktaş’ın kalbinden doğmuştur. (via@ilerihaber)

15.08 Mahkeme Başkanı Cem Yakışkan’a telefon konuşmalarını soruyor, avukatı böyle sorgu yapılmasına “Somut delillerle konuşalım” diye karşı çıktı. (via@selinasker)

15.00 Cem Yakışkan: Telefonda yönlendirme gibi bir konuşmam yok. “Koyun gibi öleceğimize aslan gibi ölürüz” lafını da başka olayla ilgili söyledim. (via@selinasker )

14.58 Cem Yakışkan: Birkaç ağaç sözü bana ait değildir.
Bacanağım  telefon açıp divan otelinin oraya bir milyarlik sipariş olduğunu söyledi. Ben pizzaciyim (via@qbasaran )

14.56 çArşı liderlerinden Cem Yakışkan savunmasına başladı.

14.52 Av. Kavili duruşma salonunda bulunan kameraların istihbarat Amaçlı kayıt yapıldığını belirtti. Bu Görüntünün nereye aktarıldığını sordu. ‏(via@ALUSESRA )

14.50 çArşı duruşması verilen aranın ardından başlıyor. Berkin Elvan’ın ailesi de izleyiciler arasında yerini aldı. (@viademishevich)

13.20 – 14:30’a kadar duruşmaya ara verildi. Duruşma Cem Yakışkan’ın savunmasıyla başlayacak.

13.15 Savcı Adem Meral bir yıl önce ortada örgüt yok demiş. İki ay önce de terör örgütü iddiasında bulunmuş. Av. Dizdar “iki ayda ne değişti?” diyor. (via@AkarRidvanakar)

13.08 Savcı tapelerin dosyadan çıkarılması talebinin reddini istedi. Avukat Ömer Kavili’nin itirazına karşılık  “Sallama oradan” dedi. (via@selinasker)

13.00 Avukat Ömer Kavili; “İddianame bir hafta önceden sanıklarda olmalıydı. AİHM sözleşmesi çiğneniyor. Dava ertelenmeli.” (via @AkarRidvanakar)

12.50 Av. Ali Riza Dizdar dosyadaki tapelerin ayrı bir dosyadan alındığını bu dava icin delil olamayacağını söyledi.      (via @leylaalp)

12.50 Prof. Ersan Şen “tesadüfen elde edilen delili değerlendirme kararınız bile yok. Tapelerle ilgili soru soramazsınız”   (via @AkarRidvanakar)

12.43 Avukat Ali Rıza Dizdar dosyada tapelerin ayrı soruşturmadan toplandığı için delil olamayacağını, dosyadan çıkarılmasını istedi  (via @selinasker)

12.38 “Suç 16 haziran tarihli, suça konulu tapeler 16 haziran öncesine ait tapeler dikkate alınmamalı” Avukat Dizdar, “tapeler dosyadan çıkarılsın” dedi. (via @AkarRidvanakar)

12.35 Sanıkların “Ankara’daki Başbakanlık çalışma ofisini ele geçirecekleri” iddia ediliyor. (via @AkarRidvanakar)

12. 32 Sanıkların bir bölümü iddianamnşn kendilerine tebliğ edilmediğini bildirdi. (@AkarRidvanakar)

12.30 İddianame okunuyor. Darbe iddiası seyircileri güldürdü. Başbakanlık çalışma ofisini ele geçirecekleri iddiası da güldürdü (@AkarRidvanakar)

12.25 Mahkeme söz ve görüntülü duruşma kaydı yapılması talebi reddedildi.(@AkarRidvanakar)

11.50 Yeni duruşma salonu önünde izdiman yaşanıyor.

11.20 Kimlik tespiti bitti.

10.50 Kimlik tespiti başladı.

10.24 Sanık yoklaması yapılıyor

10.20 Hakim, kimlik tespitinin bu salonda yapıldıktan sonra başka bir salona geçilmesini istiyor. Avukatlar ise tepkili. Koridorlar avukatlarla dolu olduğundan kimlik tespitinin nasıl yapılacağını soruyorlar.

10.11 Mahkeme Başkanı’nın ‘deplasman’ açıklamasına CHP’li Tanal’dan yanıt: Biz deplasmanda da maç kazanırız.

10.06 Hakime tepki: “Dünyada ilk kez bir taraftar grubunu yargılıyorsunuz, bu mahkemenin bu kadar kalabalık olacağını öngörecektiniz”

Hakim havalandırmadan şikâyetçi.

Duruşma başlayamıyor.

10.03 Hakimin ‘dava deplasmana giderse sorun olur’ sözü tepkiyle karşılandı. Avukatlar: Deplasman ne demek!

10:02 Mahkeme Başkanı ‘işi olmayanlar dışarı çıksın’ inadını sürdürüyor. Avukatların bir bölümü koridorda kaldı.

09.58 Salonun darlığından sanıklar içeri giremiyor

09.55 Salonun küçük olmasına avukatlar büyük tepki gösterdi. Hakim Metin Tamirci ise “Dava ile işi olmayanlar çıksın madem” dedi. Hakimin bu konuşması salonda gülüşmelere yol açtı.

http://www.birgun.net/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün