Türkiyeden Haberler

Dersim Halk Meclisi,Size Savaş Yaptırmayacağız!

Dersim Halk Meclisi, bölgeye başlatılan askeri operasyonlar ve orman yangınlarını Seyid Rıza Meydanı’nda bir araya gelerek Gola Çetu ziyaretine gerçekleştirdiği yürüyüşle protesto etti. “Haklarınızı tanımıyoruz size savaş yaptırmayacağız” pankartının açıldığı yürüyüşe, HDP Dersim milletvekilleri, Dersim Belediye eş başkanları ve kentte bulunan demokratik kitle örgütü temsilcilerinin yanı sıra binlerce yurttaş katıldı.

Gola Çetu ziyaret mekânında son bulan yürüyüşün ardından konuşan Dersim Belediye Eş Başkanı Nurhayat Altun, savaşa yabancı bir halk olmadıklarını, 20 ve 21’inci yüzyılların kendileri için kıyım, katliam, sürgün ve köy yakmalarla geçtiğini söyledi.

Dersim’de 14 ayrı bölgenin “Askeri yasak bölge” ilan edilmesiyle Dersim’in yok edilmek istendiğini vurgulayan Altun, “Başta Recep Tayyip Erdoğan, mevcut yetkisiz hükümet ve yerel uygulayıcıları şunu bilmelidir ki, bizim atalarımız binlerce yıldan beri bu topraklarda yaşadı. Bu toprakların her karışı atalarımızın, bizim ve çocuklarımızın kanıyla sulanmıştır. Yüzyıllarca yakıp yıktınız. İnsanlarımızı katliamlara uğrattınız, göçerttiniz, zindanlarda çürüttünüz, gözaltında kaybettiniz, yargısız infazlarla öldürdünüz. Bizler bütün bunlara rağmen çözüm, müzakere, diyalog diyor ve barışı haykırıyoruz” dedi.

Açıklama, alkış ve sloganlar eşliğinde sona erdi. (DERSİM)

www.evrensel.net

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün