Türkiyeden Haberler

Diyarbakır Barosu:”22 Yıldır Katilleri Koruyup Kolluyorlar”

Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu, Sivas Katliamı’nın yıl dönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

“2 Temmuz 1993’te Sivas’ta aralarında, şair, yazar ve sanatçıların da bulunduğu 33 aydın yurttaşımızın tüm dünyanın gözü önünde tasarlanarak diri diri yakılmasının üzerinden tam 22 yıl geçti. Olayın acısı ilk gün kadar tazedir. Çünkü hala adalet gerçekleşmemiş, failleri açıkça bilinmelerine rağmen hak edilen cezalara çarptırılmamış, aksine soruşturmalar ve açılan davalar zaman aşımına uğratılmıştır” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“22 Yıldır Katilleri Koruyup Kolluyorlar”

“Sivas’ta kül olup, aydınlık ışıklarıyla ülkenin dört bir tarafına savrulan bu 33 masum yurttaşlarımızın katledilmelerinin üzerinden bu gün 22 yıl geçmiş olmasına rağmen, hala aynı vahşet ve karanlık anlayışlardan beslenen bir takım çevreler, bazı provakatif davranışlarla vatandaşlarımız arasında Alevi-Sünni şeklinde mezhep düşmanlığını sürekli körüklemeye devam etmektedirler. Bu nedenle öncelikle Sivas Katliamı’nı yapanları, onları kışkırtanları, devletiyle, hükümetiyle, yargısıyla ve çarpık demokrasi anlayışı ile 22 yıldır katilleri koruyup kollayanları kınıyoruz. Türkiye’de milyonların adalet isteği gözardı edilmemelidir. Sivas Katliamı, mahkeme ve soruşturma dosyaları üzerinden uğratılsa dahi, vicdanlarda zaman aşımına uğratılamaz”

“Zaman Aşımına Sığınılmamalı”

Açıklamada, yargı organları ve devletten, Sivas’taki olayların benzerinin yaşanmaması için, şekli olarak zaman aşımının arkasına sığınmadan, faillerin insanlığa karşı işlenen suçlardan yargılanarak cezalandırılmalarının sağlanmasını istedi.

http://www.haberler.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün