Türkiyeden Haberler

Doğan DEMİR,Alevilerin en çok ayrıştırıldığı bölge Ortadoğu ve Türkiye coğrafyasıdır.

Maraş’ta katledilen Aleviler, İzmit’te düzenlenen bir panelle anıldı. Panelde konuşan Alevi Kültür Derneği Genel Başkanı Doğan Demir, Tekke ve Zaviye Kanunu’nu eleştirdi.

Kocaeli Maraş Katliamını Anma Platformu, Sabri Yalım Parkı’nda yaptığı basın açıklamasının ardından İzmit Halk Eğitim Merkezi içerisinde bulunan konferans salonunda ir panel düzenledi. Alevi Kültür Derneği Genel Başkanı Doğan Demir, CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner veün konuşmacı olarak katıldığı panel, Maraş’ta yaşamını yitiren Aleviler için yapılan saygı duruşu ile başladı.

“KATLİAMLAR HER ZAMAN YAŞANACAK”

Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Doğan Demir, paneldeki konuşmasında, “Kerbela’da, Maraş’ta, Silvan’da, Gezi’de yüzünü gösteren kirli el Ankara’da da ortaya çıktı. Alevilerin her zaman hedefte. Örgütlü bir grup olmadığınız müddetçe bu katliamlar her zaman yaşanacaktır. Maraş, 37 yıl sonra bile polis ablukasında. Maraş’a girişler çok zor. Öldürülen canlarımızı anmaya gittik, Maraş Valiliği anma etkinlikleriyle ilgili bu sene farklı bir yazı yayınladı. Kardeşlik ve barışın bozulmaması için etkinliklere izin veremeyiz ibaresi yer aldı. Bize karşı bir zulüm ve nefret var” dedi.

KANUNU DA ELEŞTİRDİ

Aleviler üzerinde uygulanan ayrımcılık uygulamalarının bazıları tarafından alkışlandığını kaydeden Demir, şöyle konuştu. “Tekve ve Zaviye Kanunu, Alevilere vurulan en büyük darbedir. Dergahlarımız elimizden alındı bu kanunla. Davutoğlu, Hacı Bektaş Veli’yi ziyaret ederek burasını müze değil dini mekan yapacağız demişti. Ama hala yapılmadı. Alevilerin en çok ayrıştırıldığı bölge Ortadoğu ve Türkiye coğrafyasıdır.”

“AKP BASKI UYGULUYOR”

Alevi çocukların zorla din dersleri gördüğü bir dönede bulunduklarını dile getiren Doğan Demir, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “Cumhuriyet tarihinin en güçlü hükümeti, Alevileri AHİM ve Yargıtay kararları olmasına rağmen yok sayıyor. İbadetinizi gizli yapıyorsunuz, devletin her kademesinde ayrımcılık ile karşı karşıyasınız. AKP hükümetinin üzerimizde baskısı var. Muhalefeti baskı altında tutmaya çalışan, elini gözünü yüzünü kapatan bir zihniyet ile bu noktaya gelindi.”

“YAŞAM HAKKI İSTİYORUZ”

“İlk defa sorunlarımızı gündeme getiren bir hükümet var diye heveslenmiştik. Bir toplantı yapılmak istendi. O toplantıda isteklerinin sorunları çözmek olmadığını anladık. Biz Cemevi istemiyoruz. Halimizden memnununuz. Kardeş kanının durmasını ve yaşam hakkımızı istiyoruz. Siyasilerden hiçbir şey istemiyoruz, gölge etmesinler çocuklarımız öldürülmesin yeter” Buket SEZER http://www.kocaeligazetesi.com.tr/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün