Türkiyeden Haberler

Elazığ’da Canlar Xızır Cemi’nde buluştu

Elazığ’da Alevi vatandaşlar, üç günlük Hızır orucunun ardından Hızır cemine katılarak dualar ettiler. Elazığ Cem ve Kültür Vakfı’ndaki cem törenine, Alevi dedeleri ile birlikte çok sayıda vatandaş katıldı.

Alevi dedesinin yönettiği cem töreninde dünyada ve Türkiye’de yaşanan acıların son bulması için dualar edildi, beyitler okundu, Hızır Cem’i hakkında bilgi verildi, semah dönüldü. Yapılan Cem’in ardından vatandaşlara lokma dağıtıldı.

Her yıl kış aylarında tutulan Hızır Orucu bu yıl 9-10-11 Şubat tarihlerinde tutuldu. Aleviler Hızır Orucunun üçüncü günü olan perşembe günü Cemevinde bir araya gelerek Hızır Cemi ile ibadetlerini yerine getirdiler. Elazığ Cemevinde Hızır Cemine katılan Elazığ Cem ve Kültür Vakfı Başkanı Cafer Yeşil, cem töreni öncesi yaptığı konuşmada, Hızır ayında dünyada ve Türkiye’de yaşanan acıların son bulması için dua edilmesini istedi. Aynı zamanda Alevi dedesi olan Yeşil, şunları söyledi: ”Hızır ayı içerisinde temennimiz, isteğimiz yüce Allah’tan, öncelikle dünyada başlayan savaşlarla kan dökülmeleri ve ülkemize sirayet eden bu kardeş kanının bir an önce bitmesi, temennimiz bu olsun. İnşallah bir an önce bu biter. İnsanlık ve barış hakim olur. Hoşgörü ve sevgi hakim olur. Çünkü her ne kadar burada ibadet yapsak da bu orucu tutsak da her ne kadar inanç ve ibadetlerimize bağlı olsak da eğer bir coğrafyada insanlar öldürülüyorsa, dünya coğrafyasında suçsuz insanlar ölüyorsa, aç kalıyorsa o mazlumları düşünmeden mümkün değil. Öyle anlar oluyor, geceleri yatamıyoruz. İnşallah hepinizin duası kabul olur, önce dünyada, sonra ülkemizde bu kanın durmasına vesile olsun.”

BÜTÜN CANLAR BİR ARAYA GELDİ

Cem töreninin ardından Hızır Orucu ve Hızır Cemi ile ilgili bilgi veren Cafer Yeşil, her yıl olduğu gibi bu yıl da bütün canları Elazığ Cemevi’nde bir araya getirdiklerini söyledi. Yeşil, açıklamasında şunları kaydetti: ”Elazığ Cem Kültür Vakfı’nda Hızır cemi törenini yaptık. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Elazığ Cemevi’nde bütün canları bir araya getirdik. Kuran-ı Kerim’de de çok ayetlerde bahseder, yine Hazreti Hızır’ın karada İlyas’ın da denizde insanlara yardım ettiğini, carına yetiştiğini bu nedenle de Hızır ayı dediğimiz özellikle de zemheri, kış aylarına tekabül ediyor. Ocak ile şubat arasında bu tarihlere denk geliyor. Rivayetlere göre üç gündür. Çok rivayetler var bu konuda. Ama Alevi topluluğu ocak ile şubat ayı arasında bugün olduğu gibi Hızır Cemi birlikte yaptık. Hızır’ın önemi özellikle insanların carına yetiştiğini, insanların darda kaldığında dar zamanında Hızır Aleyhisselam’ın gelip yardım ettiğini, böyle bir inanca sahiptirler.

“DARGIN OLANLAR GELİR BARIŞIR, HEP BİRLİKTE CEM OLUR”

Bazı rivayetlerde 6 Mayısta Hıdrellez diye Hızır Aleyhiselam ile ilgili bir gün kutlanıyor. Bu da rivayetlere göre Hızır Aleyhisselam’ın o tarihte bir gül ağacının köküne gelip o ağacın gölgesinde oturduğunu rivayet eder. Bu Hızır ayı içerisinde gerek mayıs ayı olsun gerek Anadolu’da Tunceli bölgesinde, Elazığ’da, Malatya’da, Adıyaman’da bu bölgelerde özelikle bu zemheri dediğimiz ocak ile şubat arasında tutulan Hızır Cemi’nin üç gün olduğunu ve bu üç günün dışında herhangi bir şey yoktur, sadece üç gün oruç tutulur. Üçüncü gün perşembe günü ibadet edilir, cem yapılır, lokmalar kesilir. Eğer küs olan, dargın olanlar varsa gelir barışır, hep birlikte cem olurlar.

Dersim, Elazığ da dahil olmak üzere bu yörelerimizde bir aya yaymışlar. Çünkü toplum üç günde tamamen bitiremez. Çünkü o kadar ‘Dede’ o kadar insan yok. Gidip de o hizmetleri görebilecek kapasitede insan yok. Onun için her Talip, Mühip bütün talipler ile canlar ile bir arada olabilmeleri için dört perşembeye bölmüşler. Dört perşembede her bir bölgede ayrı ayrı gidip, burada olduğu gibi cemler ile birlikte ibadetlerini ifa etmişler.” Cem töreninin ardından ceme katılanlara lokma dağıtıldı.

CİHAN

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün