Avrupadan HaberlerHaberlerTürkiyeden Haberler

Eşik Platformu ‘ndan Kadına karşı şiddet ile ilgili bir dakikalık dayanışma çağrısı!

Eşik Platformu, İstanbul Sözleşmesi’in 10.yıldönümü sebebiyle Twitter etkinliği düzenleyecek.

Eşik Platformu’nun açıklaması şöyle;

11 Mayıs Salı günü Avrupa Konseyi kadına karşı şiddet sözleşmesinin 10. Yıldönümü. Sözleşme Türkiye’nin İstanbul ilinde imzaya açıldığı için İstanbul Sözleşmesi olarak anılıyor. Türkiye bu sözleşmeyi ilk imzalayan ve parlamentosunda onaylayan ülke oldu.

Ancak 30 Nisan 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tek başına verdiği bir kararla Türkiye’nin bu sözleşmeden çıktığı ilan edildi. Tek başına bu karar, parlamentodan yasası çıkarılmadığı için hukuken yok hükmünde. Buna rağmen Avrupa Konseyi bu hukuken geçersiz kararı hemen işleme koydu ve Türkiye’nin 1 Temmuz 2021 tarihinde sözleşmeden çıkmış olacağını açıkladı.

Bugün Türkiye’de en az üç kadın öldürülüyor, onlarca kadın yaralanıyor. Bu koşullarda kadına karşı şiddeti önleyecek bir sözleşmeden çıkmak, kadınlara karşı erkek şiddetini teşvik etmek ve kadınları şiddet karşısında yalnız bırakmak demek.

Kadına karşı şiddetle mücadele konusunda İstanbul Sözleşmesi’nin önemine dikkat çekiyor ve Türkiyeli kadınlarla dayanışma içersinde olduğumuzu bildiriyoruz.

11 Mayıs Salı gecesi Türkiye saati ile 22:00’de @RTErdogan twitter adresindeki en son tweet altına yanıt olarak üzerinde alttaki üç cümlenin yazılı olduğu görsellerden kendi seçeceklerinizi tweetlemek. Üstüne kendi anadilinizde İstanbul Sözleşmesi ile ilgili kendi cümlelerinizi yazmaya davet ediyoruz.

  • İstanbul Sözleşmesi 10 Yaşında
  • İstanbul Sözleşmesi’ni Dünya Sözleşmesi Yapacağız
  • İstanbul Sözleşmesi’ne karşı çıkanlar öldürülen, yaralanan her kadından şahsen sorumlu olacak

Amacımız tam saat 22:00’de beş kıtadan kadınların kendi dilleri ile Türkiye’yi sözleymeden çıkarmak isteyen Erdoğan’a çağrıda bulunması. Tam saat 22:00’de çeşitli ülkelerden katılımların olması ve tümünün aynı anda sayfada görülmesi…

Bir dakikanızı bile almayacak bu twitter etkinliği için desteğinizi bekliyoruz.

Dayanışma ile
Eşik Platformu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün