Avrupadan HaberlerHaberler

Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu’ndan Newroz ve HDP Mesajı

Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu 21 Mart Newroz Bayramı nedeniyle ve son dönemde HDP’nin kapatılması davası, Ö. Faruk Gergerlioğlu’nun Milletvekiliğinden düşürülmesine yönelik yazılı bir açıklama yaptı.

“Uyanışın, özgürlüğün, barışın, mücadelenin ve umudun sembol günü Newroz’u kutluyoruz!” diyen FUAF, Kurutarak çöle çevirmeye çalıştığınız Demokrasi’nin sularında boğulup gideceksiniz! dedi.

Açıklamanım devamı şöyle:

Din ve etnisite sömürüleri üzerinden, cinsiyet ayrımcılıklarıyla, yok sayarak, ötekileştirerek, cezaevleri tehditleriyle varacağınız sonuç, tıpkı depremlerin geride bıraktığı moloz yığınına benzemenizi de beraberinde getirmiştir.

Çoğulcu parlamenter sistemden tek adamlı rejime geçerek iktidarınızı daha da sağlamlaştıracağınızı sanıyorsunuz ya, ancak yine olmadı.

İktidar kavganızda bütün kurduğunuz oyunlar ayağınıza dolanıyor.

Son olarak,

  • Halkın oylarıyla seçilmiş Ö. Faruk GERGERLİOĞLU’nun Millet Vekilliğini elinden alarak,
  • 6 milyon Halkın oylarıyla seçilmiş HDP’yi kapatma teşebbüsünde bulunarak,
  • İstanbul sözleşmesi’ni iptal ederek, barışa, demokrasiye, evrensel değerlere sahip çıkan, davasına inanmış, size muhalif Türkü, Kürdü, Alevisi, sünnisi, CHPlisi, HDPlisi kim olursa, bu şekilde sindireceğinizi, geri adım arttıracağınızı düşünüyorsanız, bir kez daha yanılıyorsunuz.

AKP ve MHP ortaklığının Ülkede 19 yılda yarattığı tahribatlar sonucu, muhalefet güçlerinin gençlerle, kadınlarla, işçi ve emekçilerle adım adım iktidara doğru ilerleyen ayak sesleri yükselmeye başlamıştır. Bu da gösteriyor ki AKP MHP ortaklığının son kullanma tarihi bitmiştir.

Şimdi tüm muhalif güçlerin Emek Demokrasi ve Barış talepleri etrafında safları sıklaştırma ve mücadeleyi yükseltme zamanıdır.

21 mart Newroz (yeni gün) Ortadoğu’da farklı İnanç kültürlerde değişik isim (Nevruz, Nowruz vb.) anlam ve biçimlerde kutlansa da, yenigün, uyanış, canlanma, kurtulma ve mücadele gibi ortak değerleri temsil eden bir bayram olarak kutlanageliyor.

Bu Türkiye’de Kürtler, Aleviler, ezilenler yani tüm yok sayılanlar, sömürülenler açısından; Baskıya, zulme ve sömürüye karşı mücadelenin,
Savaş politikalarına karşı bir arada yaşamanın ve barışın,

Ayrımcılığa, yok saymaya ve inkar politikalarına karşı eşitlik talebinin, insan hakları ihlallerine ve antidemokratik politikalara karşı adalet ve demokrasi talebinin, özleminin mücadelesinin adı ve simgesi olarak kutlanıyor bu yıl Newroz.

Türkiye coğrafyasında, Kadına, Gençliğe, Seçmene ve İNSANA saygı, eşit bir şekilde bir arada yaşama, ortak değer ve yaşam biçimimize dönüşmediği sürece Newroz direnişiyle mücadeleye devam edilecektir.

21 MART NEWROZ BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN! NEWROZ PIROZ BE!
JOYEUX NEWROZ!

Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün