Türkiyeden Haberler

Gazi Cemevi üzerinden Alevilere yönelik saldırı ve baskılar devam ediyor

Gazi Mahallesi Cemevinde; Cemevi üzerinden Alevilere yönelik saldırı ve baskıları devam ediyor. Bu sabah polis Saldırıları yeniden başladı. Çıkan olaylar da Sizehaber’in edindiği bilgiye göre Cemevinde bulunan bir gazetecinin ayağımpolis Saldırıları sonucu parçalandığı belirtildi.

Önceki gün; Bağcılar’da yapılan operasyonda ölü ele geçirilen G. Ö.’nün cenazesini kaldırmak için Gazi Mahallesi Cemevi önünde toplanan gruba polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etmişti.

Bağcılar’da yapılan operasyonda ölü ele geçirilen G. Ö.’nün cenazesini Gazi Mahallesi Cemevi’nden kaldırmak isteyen grup burada bir araya geldi. Polis gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etmişti. Grup müdahalenin ardından ara sokaklara dağıldı.

HDP İstanbul Milletvekilleri Turgut Öker ve Ali Kenanoğlu’nun da aralarında bulunduğu Gazi Cemevine yönelik olaylar devam ediyor.

Sizehaber’in telefon bağlantısı ile konuştuğu HDP istanbul milletvekili Turgut Öker, Gazi Mahallesi’nde yaşanan olayların halen devam ettiğini cem evinin içinde dumandan göz gözü görmediğini belirtti.

Gazi mahallesinde cemevinde polisin müdahalesiyle çıkan olaylarda iki kişinin yaralandığını, 100 den fazla kişinin Cemevinde mahsur kaldığını belirten HDP istanbul milletvekili Turgut Öker, Sizehaber’e yaptığı açıklamada; Erdoğan’ın son iki gündür yapmış olduğu baskılarda; farklı siyasi görüşten, farklı kültürden, farklı inançtan, demokrasi’nin olmazsa olmaz temel ilkelerinden hiçbirinin görülmediğini belirterek Erdoğan’ın tamamen ülkeyi kaosa sürüklediğini kendi diktatör rejim anlayışını herkese kabullendirmeye çalıştığını belirtti.

HDP istanbul milletvekili Turgut Öker, savaşlarda ölülere bile saygı duyulduğunu belirtirken polisin müdahale etmesiyle cemevinde yapılması gereken hakka yürüme hizmetinin yerine getirilmesine izin verilmediğini sözlerine ekledi.

Alevilerin Cemevlerine sahip çıkmaları konusunda 26 Temmuz 2015 tarihinde saat 12 ‘de cemevinde bulunmaları çağrısı yapılmıştı.

Bölgede gerginlik halen devam ederken polisin müdahalesi sürüyor.

http://www.sizehaber.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün