Avrupadan Haberler

Genç Alevilerden ilk kariyer günü

Britanya Alevi Gençlik Federasyonu tarafından düzenlenen 1.Britanya Kariyer Günü yoğun bir katılımla geçtiğimiz Pazar günü gerçekleştirildi.

Uğur Boran, Erbil Erbil ve Esin Güneş’in girişimleri ile organize edilen etkinliğe Hackney Belediye Meclis Üyesi Jonathan McShane ve Enfield Belediye Meclis Üyesi Güney Doğan da katıldı. Kariyer Günü’nün sunumunu yapan Esin Güneş ve Ergin Erbil, iki yıl once City Üniversitesi bünyesinde başlatılan çalışmalarla, gençlerin geleceklerine yön vermelerinin temel taşlarının atıldığını vurguladı.

Esin Güneş, ailelerin meslek seçiminde yeterli donanımdan yoksun bulunmaları nedeniyle, çocuklarına meslek seçiminde yardımcı olamadıklarına dikkat çekti. Güneş, bu boşluğu dikkate alarak, ileriki yıllarda da devamını planladıkları Kariyer Günü’nün ilkini gerçekleştirdiklerini söyledi.

alevi kariyer (3)

İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi Başkanı Tugay Hurman ise yaptığı konuşmada, gençlerin meslek seçiminde dikkat edecekleri noktanın, toplumsal ve çevresel etkenler yerine, kendilerinin isteyerek ve yürekten severek yapacakları bir mesleği tercih etmeleri olduğunun altını çizdi.

Etkinliğe katılan  pilot Onur Taşçı, kendisine yol gösterecek veya bilgi ve birikimi olan kimse bulunmamasına karşılık, hedefine ulaşmada, hiç bir zaman yılmadığını belirtti. Taşçı, piotlukla ilgili ve eğitim süreci hakkında bilgiler verdi.

Tugay Harman

Mimarlık ve mühendislik mesleğini yürüten Hasan Dikme de, 1983 yılından beri bulunduğu İngiltere’de yaşam tecrübeleri ile karşılaştığı zorlukları anlattı. Başarıya ulaşmak için öncelikli olarak plan yapmanın önemine değinen Hasan Dikme, gençlerin hedeflerine ilerken, toplum gerçeklerinden uzaklaşmamalarını  ve herşeyden önce de kendilerine inanmalarını istedi.

Advantage Avukatlık Şirketi’ni kardeşleri Ali ve Fidan Osoy ile kuran Hüseyin Osoy da, Kariyer Günü’ne katılarak tecrübelerini dile getirdi. Osoy, yeni hedeflerini de açıklarken, birkaç ay sonar Nill’s Mobilya Mağazaları’nı açacaklarını, bunun yanısıra aldıkları Konfor Mobilya’nın da temsilciliği ile yollarına devam edeceklerini sözlerine ekledi.

1.Britanya Kariyer Günü’nün ikinci bölümünde gençler mesleki hazırlık konularında Citizen’s UK’in de katkılarıyla oluşturulan workshop’lar ile uzmanlardan bilgi alırken, gelecek yılki toplantının nasıl olacağına dair fikir alışverişinde bulundu.

http://www.londragazete.com/

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün