Makaleler

Gerçek İslam bu değil ise…

Paris’te Charlie Hebdo mizah dergisine “Allahu ekber” nidalarıyla yapılan silahlı saldırı ve yaşanan katliamın arkasından tüm benzer katliamlarda verilen tepki gibi “bunlar Müslüman değil, gerçek İslam bu değil, bunlar Müslüman olamaz” şeklinde tepkiler verilmeye başlandı.

Baştan belirtmem gerekirse İslam’ın ne olup ne olmadığı, nasıl olup nasıl olmadığı konusunda hüküm verme yetkisine sahip olmamakla birlikte İslam’ın böyle olmaması gerektiğini, eğer böyle imiş ise de artık bir reformla bu halinden kurtulması gerektiğini söyleyebilirim.

Biz de toplumun içinde yaşayan biriyiz. Gündemi sadece sanal ortamlardan takip eden değil bizzat yaşamın içinde olan ve sokağın nabzını da bilen birisiyim. Hem sosyal medyada yazılanları hem de etrafımızda yaşayan Müslüman ahalinin bu katliamla ilgili yaklaşımı görüyoruz. Büyük çoğunluk bu durumu sevinçle karşılamasa da kınamıyor, lanetlemiyor. Büyük çoğunluk ya katliama bir gerekçe bulma telaşında ya da bu kişileri İslam’ın dışına atma telaşında. Herkesin kendine göre bir “ama”sı var. Kimsenin yüzleşme, hesaplaşma, kınama, lanetleme diye bir derdi, telaşı yok.

Eğer söylendiği gibi gerçek islam bu değil ise ve bu teröristlerin İslam’a zarar verdiği düşünülüyor ise o halde neden bu ve benzeri katliamları lanetleme konusunda temkinli davranılıyor.
Hadi sıradan sokaktaki vatandaşı geçtik bu ülkeyi yönetenler madem bu tür katliamı yapanları, gerçek İslam olarak görmüyorlar ise; 2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak önünde bekleyen ve “yak ulan yak” diyerek bağıran, yangını alkışla ve sevinçle karşılayan, seyreden 15 bin kişiye ne diyeceksiniz?

Maraş’ta kapı komşusunu balta ile doğrayan, hamile kadının karnındaki çocuğu çıkartıp katleden o mahallelilere ne diyeceksiniz?

6-7 Eylül’de İstanbul’da Müslüman olmayan halka yönelik katliamları yapan halka ne diyeceksiniz? Çorum’da insanları samanların içerisine sokup ateşe veren o halka ne diyeceksiniz?

Hadi dünü bıraktık, bugün IŞİD gibi vahşi canileri, insanların mallarına, canlarına, kadınlarına, kızlarına kast eden, tecavüz eden sapık sürüsüne ne diyorsunuz?

Daha doğrusu ne dediniz? Cevabı herkes biliyor,  bilmeyenler ise Google’a girip okusunlar. Daha iki sene önce Sivas katliamının katilleri ile ilgili verilen karara “hayırlı olsun” diyen kim?

IŞİD katillerine öfkeli çocuklar; Maraş, Sivas, 6-7 Eylül vb. katliamlarının katillerine ise “iyi çocuklar” ve/veya “galeyana gelen halk” diyen kim ve kimin zihniyeti?

Sivas Madımak katillerinin avukatlarını ödüllendirircesine ya yüksek makamlara tayin edip ya da bizzat meclise taşıyıp vekil yapan kim?

Malatya, Maraş, Sivas, Çorum, 6-7 Eylül ve Sivas Madımak katliamlarınında “galeyana gelen halk” ise bu halkın aklı fikri yok mu, bunlar koyun sürüsü mü? Bu hemen her fırsatta “galeyana gelenler”in inancı bu galeyan kültürüne mi hizmet ediyor ki bunlar hemencecik galeyana gelip eline baltayı alıp kapı komşusunun gırtlağına sarılıyor.

Sorun İslam’da mı, sizde mi, sizin İslam’a bakışınızda mı, İslam’ın size bakışında mı olduğunu bilemem ama bu tavrınızla ne terör biter ne de İslam’ı terör algısından kurtarabilirsiniz.

Ali KENANOGLU

Ali Kenanoğlu, 1971 yılında Tokat’ın Almus ilçesine bağlı Hubyar Köyü’nde doğdu. Ocakzade bir Dede çocuğu olan Kenanoğlu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği, Boğaziçi Alevi Kültür Derneği, Alevi Bektaşi Federasyonu gibi birçok Alevi Kurumunun kuruluşunda da yer alıp yöneticilik yaptı. Ali Kenanoğlu’nun yazar İsmail Onarlı ile birlikte ‘Hubyar Sultan Ocağı ve Beydili Sıraç Türkmenleri’ isimli bir araştırma kitabı bulunuyor. Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat okuyan Kenanoğlu İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünde öğrencidir. Bir çok Ulusal ve Uluslararası sempozyum, konferans, forum ve panellerde Din – Devlet ilişkileri, Alevilik ve tarihi konular ile güncel Siyasi konular üzerinde konuşmalar yapıp tebliğler sunmaktadır. Bu konular üzerine yayınlanmış birçok tebliğ ve makalesi bulunan Kenanoğlu, Evrensel Gazetesinde de köşe yazarlığı yapmaktadır. Muhasebe ve finansman üzerine yöneticilik yapan Ali Kenanoğlu iki çocuk babasıdır. Kenanoğlu 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan 25. dönem Milletvekili seçimlerinde HDP’den İstanbul Milletvekili olmuştur.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün