Türkiyeden Haberler

Gölbaşı PSAKD 8 Mart Basın Açıklaması

Gölbaşı Pir Sultan Abdal Alevi Kültür Derneği 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Gölbaşı Pir Sultan Abdal Alevi Kültür Derneği başkan yardımcısı Songül Korkmaz, yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

‘’1857’de sömürgeci iş koşullarına direnen 40.000 dokuma işçisi kadına, ölen  işçi kadınların   anılması  için 8 Mart Dünya Kadınlar Günü önerisini getiren Clara Zetkin’e, eşit  oy hakkı için direnen Süfrajetlere, köleliğe  karşı çıkarak siyahi hakları için direnen truth’a  ‘’Ölümden korkmuyoruz’’ diyerek kadın  hakları için direnen Maria Teresa  Mirabel’e ,  Stonelwall’da  ve dünyanın her yerinde direnen lezbiyen, gay , biseksüel, trans, inter seksüellere,  Rojava kadın devrimini inşa eden  ve  savaşın tüm yakıcılığına rağmen  direnen kürt kadınlarına, devlete itiraz ettikleri için   öldürülen ekin Wan’a , Dilek Doğan’a  ambulans beklerken öldürülen  Seve , Pakize, Fatma’ya Doğanın talanına karşı direnen Yırcalı kadınlara, Cerratepeli kadınlara, direnen tüm kadınlara selam olsun”

Korkmaz, “159 yıl önce 8 Mart’ta işçi kadınlar, hayatları için, daha iyi çalışma koşulları için canları pahasına mücadele ettiler. Ve o günden bugüne dünyanın dört bir tarafında her kimlikten, her milletten, her inançtan, her sosyal sınıftan biz kadınlar, yaşam için barış ve özgürlük için direnmeye devam ediyoruz” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına seslenen Korkmaz, şöyle devam etti:

“Kadına yönelik şiddet algıda seçicilik’ diyen Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı’na sesleniyoruz. Kızları öldürülen ailelere , ‘’kızınız öldürülmedi, algıda seçicilik yapıyorsunuz’’ diyebilir misiniz? Boşanmaları dert edineceğinize kadın cinayetlerini durdurun! Kadın düşmanlığında sınır tanımayan, kadına ve çocuğa yönelik şiddet tacizi tecavüzü meşru göstermeye çalışan Diyanet işleri Başkanlığı’na sesleniyoruz: Fetvalarınız kadınları öldürüyor. Kutsal aileniz, erkek egemen yargı sisteminiz, ahlakınız batsın! Biz kadınlar yaşamayı seçiyoruz. Haykırıyoruz, özgürlüğümüz için yaşamımız pahasına direnecek kadın dayanışmamız, aldığımız güçle dünyayı yerinden oynatacağız”

Kaynak : PHA

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün