Avrupadan Haberler

Güvenç Abdal Ocakları Derneği üyeleri Kopenhag’da bir araya geldi

DANİMARKA’nın Başkenti Kopenhag’da düzenlenen Güvenç Abdal Ocakları Derneği akşamında, 600 yıllık belgeler gösterildi, Alevilerin tarihini anlatan külliyatın satışı yapıldı.

Gecede Tunceli Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Coşkun Kökel, Güvenç Abdal Ocaklarının, 600 yıllık tarihine değinerek, Osmanlı’dan kalma belgeler gösterdi. Coşkun Kökel, merkezi İstanbul’da bulunan derneğin, Danimarka’da yaşayan Ordu, Mesudiye, Güzelce’li üyelerinin daveti üzerine etkinliğe katıldıklarını belirterek 800 yıl önce Hacı Bektaş ile başlayan değerlerin, ilkelerin inancın, adabın, erkanın devam ettirilmesi açısından düzenlenen etkinlik büyük önem taşımaktadır. Siyasete, günlük politikalara, spekülasyonlara karıştırmadan bu duru inancın, kimliğin tanıtılması ve yaşatılması için buradayız dedi.

İLK KEZ ETKİNLİK DÜZENLEDİK

Derneğin Danimarka şubesi başkanı Necati Karataş, bugüne kadar kendi içlerinde faaliyet gösteren derneklerinin 10 yıl önce kurulduğunu ancak ilk kez bir faaliyet düzenlediklerini söyledi. Karataş ocaklarının tanıtımı açısından, Türkiye’den önemli misafirleri bulunduğunu, özellikle Güvenç Abdal Ocakları ve Aleviliğin anlatılması için önem taşıyan, külliyatın tanıtımını yaptıklarını söyledi.

Güvenç Abdal Ocakları Tanıtma ve Araştırma Derneği Genel Başkanı Adem Dağıdır, Danimarka’daki etkinliğin, derneğin uluslararası bir dernek olma çalışmalarının bir parçası olduğunu belirterek Türkiye’de ilk defa üniversitelerin yapması gereken akademik ve bilimsel bir saha çalışması yaptık ve bunun sonunda 200 bin km yol yaptık, 30 bin fotoğraf, 2700 dosyadan oluşan bir külliyat hazırladık. Bugün de külliyatın tanıtımını yapmak üzere buradayız. İnsanlar tarihlerini ve inançlarını bildikleri sürece kendilerini ifade edebilirler. Biz de gençlerimize, kendilerini ifade edebilmeleri, dik durmaları için destek olmak istedik ve bu çalışmaları başlattık dedi.

Alevi dedesi Erdoğan Arslan, Türkiye’de Alevilere ayrımcılık yapıldığını, Alevilerin önemli mevkilere gelemediklerini söyledi.

DANİMARKA ALEVİLİĞİ RESMEN TANIDI

Danimarka Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı Çağdaş Sağlıcak da, federasyonun hiç ayrım yapmadan tüm Alevilerin birlikte hareket etmeleri için çaba gösterdiğini belirterek, Yapılan önemli çalışmalarımız sonrasında 25 Ekim 2007 tarihinde Alevilik, Danimarka tarafından kendine özgü bir inanç olarak resmen kabul edildi. Resmi bir inanç olarak kabul edildikten sonra, zamanın Başbakanı Anders Fogh Rasmusen ile yaptığımız görüşmede Danimarka’daki ihtiyaçlarımız ve taleplerimiz dile getirilmiştir. Federasyonumuza ilgi her geçen gün artmaktadır. Alevilik resmi statü kazandı ama daha kat edeceğimiz çok yol var. Burada elde ettiğimiz hakların Türkiye’deki canlarımıza da verilmesi için mücadelemiz devam edecek dedi.

Sanatçılar, Dertli Divani, Derya Alibabaoğlu, Barış Arslan, Şenay Doğan ve Yılmaz Yıldırım’ın sunduğu müzikler, yapılan konuşmalarla devam eden etkinlik ibadetlerle son buldu.

http://www.ulkeajans.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün