Türkiyeden Haberler

Hacı Bektaşi Veli Postnişini Ulusoy: Alevi toplumunun HDP’ye yönelmesi doğal

Geçmişteki tarihsel döngüyü kendileri açısından kırmayı ve tercihleriyle Türkiye’nin demokratikleşmesinde rol oynamayı amaçlayan Aleviler, HDP’nin kendi yaşam felsefelerine de uyan “Yeni Yaşam Çağrısı”na kulak vererek, Türkiye demokrasi dönüşümünün dinamik gücü olmaya hazırlanıyor. Alevi toplumunda son süreçte gözlerin HDP’ye çevrildiğini belirten Hacı Bektaşi Veli Postnişini Veliyettin Ulusoy, “Bu gün itilmiş, kakılmış toplumlara eğer ‘Buyurun’ diyebiliyorsa Selahattin, tabiî ki gözler oraya bakacak, bakar da. Aradığımız, gönlümüzde ki neyse onun dilinden bakıyoruz” dedi.

90 yıllık Cumhuriyet tarihinde inkar ve asimile politikalarına maruz kalıp, katliamlardan geçirilen Alevi toplumunun bu tarihi kesite yaşadığı tüm zulümlere ortak olan, zemin hazırlayan CHP ile ilişkisi kopuyor. Geçmişten bu güne, Türkiye siyasetindeki seçeneksizlik Alevilerin seçim tutumlarını mecburi olarak CHP’ye kaydırmak zorunda bırakırken, Alevi kurumları, Alevi tarihçileri ve siyasetçileri, Alevi kitlelerinin HDP’ye yöneldiği fikrinde ortaklaşıyor. Ancak, Alevi toplumunun içinde bulunduğu fikir alışverişi ve sorgulamalarıyla oluşan atmosferi en iyi gözlemleyen, değerlendiren ve etki eden insanların başında, tüm Alevi kurum ve temsiliyetlerin üstünde bir yerde duran postnişin ile Alevi inanç önderleri geliyor.
Hacı Bektaşi Veli Dergahı Postnişi Veliyettin Ulusoy ve Alevi inanç önderleri, Aleviler için tarihi önemi sahip seçimler öncesi Alevi toplumunda gözlemledikleri değişimleri, duygu ve düşünceleri aktararak, seçim sürecini değerlendirdi.

Postnişin Ulusoy: Cumhuriyet bize umduklarımızı vermedi

Alevilerin seçim tarihi ve Cumhuriyet ile olan ilişkisine dair kısa bir değerlendirme yapan postnişin Ulusoy, “Cumhuriyete bizim katkımız çok fazla oldu. Biz olmazsak belki de Cumhuriyet olmayacaktı. Çok fazla güvendik Cumhuriyete, her şeyimizi verdik her şeyimizi; fakat Cumhuriyet bize umduklarımızı vermedi. Tam tersi oldu, dergahlarımız kapandı, yasaklar getirildi. Yüzlerce yıl devam eden geleneğimize yasaklar getirildi ama bu rağmen yine de yılmadık. 46’dan sonraki 50’ye kadar olan dönemde Demokrat Parti iktidarı döneminde CHP’nin o tek partili döneminde de çok şey çekti Aleviler. Özellikle benim ailem de çekti. Yeni bir uyanış umuduyla o dönem DP’ye oy verdik, belki aradığımızı buluruz bir umuttu bu ve kısa sürede bunun bir umut olmadığı anlaşıldı, oradan da vazgeçtik” ifadelerini kullandı.

‘Alevi toplumunda gözler Demirtaş’a çevrildi’

Ulusoy, 3 dönem DP’yi destekledikten sonra Alevi toplumunun genel olarak günümüze kadar CHP’yi desteklediğini belirterek, “Bu son hareketlilikle birlikte, özellikle de Selahattin Demirtaş’ın Cumhurbaşkanı adayı olması ve düşüncelerini topluma iletmesiyle birlikte gözler ona çevrildi, camia ona çevirdi çünkü, gönlümüzdeki o bizim” diye konuştu.

‘Irkını görmeyiz…’

Alevi toplumunun HDP’ye yönelmesinin doğal olduğunu belirten Ulusoy, “İlk sayfayı açtığımızda bizim inancımızda insanı görürüz. Irkını görmeyiz, ırk yoktur Alevi, Bektaşi, Kızılbaş inancında. Bu gün itilmiş, kakılmış toplumlara eğer ‘Buyurun’ diyebiliyorsa Selahattin, -ki Aleviler de bunların içinde- tabiî ki gözler oraya bakacak, bakar da. Aradığımız, gönlümüzde ki neyse onun dilinden bakıyoruz. Onun içinde gençlerde, kadınlarda, herkeste bir hareketlilik var. Herkes akıllıdır nereye kime oy vereceğini bilir.” diye konuştu.

‘Mücadelemiz günlük hayatımıza da girmeli’

Ulusoy, Alevi toplumunun mücadelesi ve arayışının sadece seçimler olmayacağını, günlük hayatın içine girmesi gerektiğini belirtti. Alevilerin Meclis’ten ziyade, hayatın hiçbir alanında temsil edilmediğini vurgulayan Ulusoy, “Toplum ‘Ne bir milim yukarı ne bir milim aşağıya’ kalsın. Yani ırkından, inancından ve mensup olduğu toplumdan dolayı itilip kakılıyorsa, biz buna inanç olarak karşıyız. Biz el ele tutup hiç ayırt etmeden ülkemizde yaşamak istiyoruz. Herkes yeteri kadar temsil edilerek. Bu düşünce günlük hayatımıza, eğitimize, aile hayatımıza girmeli, her yere girmeli ki. o zaman mutlu bir toplum olsun” değerlendirmesinde bulundu.

Geçtiğimiz günlerde, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Derneği Genel Merkezi’nde HDP Eş Genel Başkanı Selahttin Demirtaş ile görüşmesine ilişkin de ilk defa açıklama yapan Ulusoy, Demirtaş’ın kendisine, “Partimizde herkese yer var. Herkesin hakkının savunulacak” şeklinde bir görüş bildirdiğini belirterek, Demirtaş ve HDP heyetinden ayrı düşünmediklerini ifade etti.

‘Aleviler inançları gereği ‘Yeni Yaşam Çağrısı’na sıcak bakıyor’

Garip Dede Dergâh’ı dedesi Celal Fırat dede ise, “Yeni Yaşam Çağrısı”na Aleviler adına cevap vermek istediğini belirterek, “‘Yeni Yaşam Çağrısı’ ülkemizin yaşamış olduğu kaotik siyaset üzerine, yerinde bir çağrı, bende bu ülkenin herhangi bir bireyi gibi bu çağrıyı destekliyorum. Çağrıya bir yaşam felsefesi çağrısından çok Aleviler inançları gereği, yaşamla inancı ayırmadıkları için sıcak bakıyorlar. Temiz toplum, kaliteli toplum, aydınlık toplumdan yana olan tüm partilerle aynı düzlemde olmaktan başka doğal bir şey olamaz zaten” ifadelerini kullandı.

‘HDP’nin barajı aşmasını istiyorum’

Çorum’da, Ulusoy’un muşridi olarak dedelik vazifesini yerine getiren, günün çoğunu talipleriyle ilgilenerek geçiren Adıgüzel Erbaş dede ise, HDP’nin barajı aşmasını istediğini söyledi. Hükümetin diktatörlüğe giden politikalarının önünü HDP’nin kesebileceğini söyleyen Adıgüzel dede, “Alevilerin sorunları bütün ötekilerin sorunlarından farklı bir sorun değildir. Yani Kürtlerin, Alevilerin, Ezidilerin, Süryanilerin sorunlarıyla aynıdır. 72 milleti bir mezarda gören bir temsilciler olarak tüm ötekilerin oradayız. Nerede bir mazlum varsa onun yanındayız, nerede zalim var onun karşısındayız” dedi.

Adıgüzel dede, Alevi toplumunun bu zamanda takınması gereken tavrı ise, Alevi-Bektaşi inancının 7 ulu ozanından biri olan Pir Sultan Abdal’ın şu dörtlüğü ile ifade ediyor:

“Gelin kardaş pirden ayak tutalım
Biz tutalım tutmayandan bize ne
Hakikatı muhabbete katalım
Biz katalım katmayandan bize ne”

http://www.yuksekovahaber.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün