Türkiyeden Haberler

Harabati Baba derhagında Newroz Cemi

Makedonya’daki tarihi, Harabati Baba dergahının, IŞİD militanlarınca işgal edildiğini belirten Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Başkanı Turgut Öker, Aleviler olarak bu işgale sessiz kalmayacaklarını ve kabul etmediklerini belirtti.

Türkiye ve Avrupa’dan çok sayıda kişinin katılımı ile Makedonya’ya gelen Alevi vatandaşlar, Harabati Baba derhagında Newroz Ceminde bulundular.

Arnavutluk Dünya Bektaşiler Birliği Başkanı Baba Mondi’nin yaptığı açılış konuşması ile Newroz Cemi etkinlikleri başladı.

Aleviler, Makedonya’nın başkenti Üsküp yakınlarında 500 yıllık Alevi dergahının IŞİD militanlarınca işgal edilmesinin, Alevilerin ibadethanelerine girmesinin engellenmesine hiçbir şekilde (razı) olamayacakları, Dünyanın neresinde olursa olsun Alevilerin dergahlarına el konulmasına göz yummayacakları vurgulandı.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Başkanı Turgut Öker, Geçtiğimiz günlerde Avrupa Parlamentosu’nda (AP) sosyalistlerin ev sahipliğinde düzenlenen “Siyasi İslam Kıskacında Aleviler Konferansı”nda yaptığı konuşmada, Alevi dergahının IŞİD militanlarınca işgal edildiğini savunarak AP’den bir heyet göndermesi talebinde bulunmuştu.

http://www.sizehaber.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün