Türkiyeden Haberler

HDP: Alevilere kapımız açıktır

HDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, seçim çalışmaları kapsamında Alevi kurumları temsilcileriyle bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmelerde, HDP’nin Alevilere her zaman kapısının açık olduğunu ve artık Alevilerin özne konumunda olması gerektiği ifade edildi. Görüşmelerde ayrıca sorunların çözümünün Türkiye’nin demokratikleşmesinden geçtiği ve seçimlerin kaderini belirleyecek olan en temel dinamiklerin başında Alevilerin geldiği konusunda hem fikir olundu. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Müslüm Doğan, HDP heyetinden, “siyaset belgesi” şeklinde Alevi sorunlarının tanımlanmasını ve bunun da seçim beyannamesi içinde yer almasını talep ettiklerini kaydetti. Görüşmelerin yararlı olduğunu vurgulayan Doğan, “HDP heyeti, Alevilerin HDP içerisinde temsil edilmesinin yararlı olduğu, bunun sadece siyaset malzemesi değil yaşanan sürecin bu duruma denk geldiğini söylediler” dedi. Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu ise, HDP’nin Alevi temsiliyetini Meclis’e taşıma noktasında ön açıcı olması gerektiğini Eşbaşkanları ilettiklerini belirterek, HDP heyetinin kendilerine, “Biz Alevilerin Meclis’e kendi kimlikleri ile girmesini önemsiyoruz. Alevilerin temsiliyetini biz sağlayacağız, kapımız açıktır. Türkiye’nin bir bütün olarak demokratikleşmesini sağlamak istiyoruz” dediklerini aktardı. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez ise, görüşmede, Alevi sorunlarının çözümü temelinde siyasi partilerin nasıl bir işlevi olması gerektiğinin tartışıldığını belirtti. Geçmez, şöyle dedi: “Sorunların seçim bildirgesinde olması gerektiğini söyledik. Alevilerde kendi sorunlarının Meclis’te çözüleceğini biliyorlar. Çünkü sorunlarımızı inancımızdan kaynaklı değil siyasetten kaynaklı.”

http://www.ozgur-gundem.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün