Türkiyeden Haberler

HDP Alevilerin bizzat kendi evidir

Alevilerin derin devlet tarafından CHP’ye yönlendirildiğini, bunun özel savaş yöntemi olduğunu söyleyen KCK Yürütme Konseyi Üyesi Karasu, özgürlük hareketinin Alevilerin, Êzidîlerin, Hıristiyanların, bütün inançların hareketi olduğunu belirterek, ‘Çünkü bizim açımızdan her kimlik değerlidir’ dedi

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu, “Alevilerin partisi HDP’dir. HDP’de kimlikler-inançlar erimiyor, herkes kendi kimliğiyle var oluyor. Aleviler kendilerini HDP’de grupsal olarak orada ifade edebilirler” dedi. Mednuçe programlarından Hakikat Kapısı’na konuşan Karasu, özellikle DAİŞ’in saldırılarından sonra, DAİŞ’e karşı direnen Kürt Özgürlük Hareketi’ne bir eğilim geliştiğini ifade ederek, “Aleviler gerçek hareketlerini, bu yönüyle hakikati bulmuşlardır” diye konuştu.

CHP Alevileri savunamaz

Karasu, Alevilerin yıllarca şeriat korkusuyla CHP’ye oy verdiğini, ancak şimdi bir alternatif olduğunu belirterek, “AKP, ‘PKK’de Aleviler var’ diyor, CHP de ‘PKK Sünni bir harekettir’ diyor. Bunların hepsi özel savaştır. PKK’nin pratiği ortadadır. Êzidîlere kim sahip çıktı? DAİŞ’e karşı savaşan gerillalarımızın çoğu Sünni ailelerde büyümüş gençlerdir. Güney Kürdistan’da Kakailer var, İran’da Yaresaniler var, onlar da Alevi. Onlar en çok kimi güvence görüyorlar? 30 yıldır Dersim’deyiz. Yakın zamanda Alişer Koçgiri şehit düşmedi mi? Sara arkadaş, Dersim’in gerçekten özüdür. Aleviliğin o kadın özünü temsil ediyordu” şeklinde konuştu.

“Bu bakımdan CHP, Alevilerin oy vereceği yer olamaz” diyen Karasu, “28 Şubat’ta okunan o 10 madde ise sadece Kürtlerin değil; Alevilerin, Çerkeslerin, Ermenilerin, Êzidîlerin, Süryanilerin, Arapların herkesin özgür ve demokratik yaşamını ifade edecek bir programdır” uyarısı yaptı.

AKP yan çiziyor

“Silah bırakma” tartışmalarına da değinen Karasu, “Biz silahla da mücadele ettik, şimdi de başka türlü mücadele ediyoruz. Bu AKP’yi demokratikleşmeye çekme mücadelesidir. Ama AKP adım atıyor mu, atmıyor. O zaman bizim yarattığımız zemini kimin değerlendirmesi gerekiyor? O zaman başta Aleviler olmak üzere o 10 maddeye sahip çıkılmalıdır” dedi.

Dersim ve özerklik

Karasu, daha sonra şöyle devam etti: “Biz herkesin olduğu gibi olmasını istiyoruz. Tabii ki Dersim önemlidir. Eğer Türkiye ve Kürdistan özgürleşecekse Dersim özerk olmalıdır. Nasıl ki Şengal’in özerk olmasını, Telafer’de Türkmenlerin özerk olmasını savunuyorsak; Dersim için de savunuyoruz. Dersim kendi inancı ve kültürüyle Kürdistan’da özerk olmalıdır. Biz sadece Alevi Kürtlerin değil, Alevi Türklerin de savunucusuyuz. O yüzden Aleviler bu sürece destek versinler, AKP’nin ne yapıp yapmadığına bakmasınlar. 10 madde konuşulsun, tartışılsın, sahip çıkılsın.”

HDP kazanırsa herkes kazanır

Seçimlerle ilgili olarak ÖDP ve Haziran Hareketi’nin tutumuna da değinen Karasu, “HDP kazanırsa, Aleviler kazanacaktır. Kürtlerin de, Alevilerin de, Çerkeslerin de partisi HDP’dir. Yunanistan’ın Syriza’sı Türkiye’de HDP’dir. Bu vesileyle ÖDP’ye ve Haziran Hareketi’ne de sesleniyorum: HDP ile ittifak yapsınlar. HDP’nin CHP ile birlikte olmasını savunmak, ipe un sermektir. Syriza, PASOK’la bir olsaydı böyle bir zafer kazanır mıydı? Bu kendilerinin de güç olacağı bir dönemdir, HDP’nin kazanması demek ÖDP’nin de, Haziran Hareketi’nin de kazanması demektir” diye seslendi.

http://www.ozgur-gundem.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün