Avrupadan Haberler

Hdp Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Almanya’da Alevi Önderleriyle Buluştu

Almanya’da Alevi örgütleriyle görüşen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, yurtdışındaki Alevilerden “şartlı destek” sözü aldığı öğrenildi.

Alevi derneklerinin HDP’den talebi, seçim beyannamesinde Alevilerin sorunlarının çözümüne yer verilmesi ve belirleyecekleri isimlerin seçilebilecek bölgelerden milletvekili adayı gösterilmesi. Bazı Alevi derneklerinin başkanları şu açıklamaları yaptı:

‘HDP’YE YAKINIZ’ 

Müslüm DOĞAN (Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Genel Başkanı): Yeni siyasi söylem nedeniyle HDP’ye yakınız. Bugüne kadar Alevilerin hiçbir sorununa çözüm bulunmadı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılması meselesinde HDP net.

Ali KENANOĞLU (Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği): HDP çağırdı ve görüştük. Olmazsa olmaz talebimiz seçim beyannamesinde yer almak.

Turgut ÖKER (Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu): İlkesel olarak anlaşıldı. Genel seçimlerde, önerilen isimlerin seçilebilecek yerlerden gösterilmesini bekliyoruz.

http://www.haberturk.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün