Türkiyeden Haberler

HDP ve KESK İştebrak katliamını lanetledi

El Nusra öncülüğündeki cihatçı gruplar tarafından İştebrak köyünde yapılan katliamı lanetleyen HDP, AKP hükümeti dâhil, Suriye’de ortaya çıkmış olan şiddet sarmalında siyasal ve fiili sorumluluğu ve destekçiliği olanların adlarının insanlık tarafından unutulamayacağını belirtti. KESK ise, AKP hükümetinin bölgede hegemonya kurmak için mezhepçi politikalar geliştirdiği ve paramiliter güçler üzerinden emperyalist projelerin taşeronluğunu yaptığını vurguladı.

HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve KESK, Suriye’deki İştebrak köyünde El Nusra’ya bağlı cihatçılar tarafından yapılan Alevi katliamına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

HDP MYK’sının, 35 sivilin öldürüldüğü katliamı lanetlediği açıklamada, “AKP hükümeti dâhil, Suriye’de ortaya çıkmış olan bu şiddet sarmalında siyasal ve fiili sorumluluğu ve destekçiliği olanların adlarını insanlık asla unutmayacaktır. IŞİD çetelerinin Kobanê ve Rojava’da, Irak’taki saldırılarını püskürtmüş olan güçler, aynı kararlılıkla farklı halklara ve inançlara yönelik bu saldırıları da karşılıksız bırakmayacaktır” ifadelerine yer verildi.

‘AKP POLİTİKALARININ KARŞISINDA DURACAĞIZ’

AKP’nin son çare olarak başvurduğu mezhepçi, kutuplaştırma politikalarının karşısında durulacağı belirtilen açıklamada, “Partimiz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bir yandan toplumsal barış için mücadele ederken, bir yandan da gerginlik ve provokasyonlardan beslenen ve gayrimeşru konumlarını toplumu ayrıştırarak korumaya çalışan iktidar odaklarını deşifre edecektir” denildi.

Polisin, Hatay Demokrasi Bileşenleri’nin katliama ilişkin düzenlediği etkenliğe saldırmasını da tepki gösterilen açıklamada, “İnsanlık değerleri, bu insanlık dışı eğilim ve anlayışların üstesinden gelecektir. Varlıklarını bu çatışmalara ve gerilimlere borçlu olanların siyasi kariyerlerinin yakın gelecekte son bulacağına ve yaptıklarının hesabını vereceklerine inancımız tamdır” ifadelerine yer verildi.

KESK: AKP EMPERYALİSTLERİN TAŞERONLUĞUNU YAPIYOR 

KESK de aynı amaçla bir yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, AKP hükümetinin bölgede hegemonya kurmak için mezhepçi politikalar geliştirdiği ve paramiliter güçler üzerinden emperyalist projelerin taşeronluğunu yaptığı vurgulandı. AKP ile cihatçı grupların ittifaklarının medyaya yansıdığının hatırlatıldığı açıklamada, “Katliamların Suudi Arabistan-Katar ve AKP iktidarının şekillendirdiği ‘Sünni eksen’ tarafından desteklenen, lojistik destek sağlanan cihatçı güçler tarafından gerçekleştirildiği, Alevi köylerin hedef alındığı yönündeki açık deliller ve destekledikleri cihatçı çetelerin beyanları AKP iktidarının ateşle oynadığını göstermektedir. Basına da yansıyan ‘Suriye muhalefetini destekleme’ yalanıyla gizlenmek istenen ‘eğit-donat’ stratejisi ve cihatçı çetelerin sınırda geliş-gidişlerine göz yumulması katliamlara açıkça zemin hazırlamaktır” diye belirtildi.

Açıklamada, KESK’in AKP hükümetinin mezhepçi dış politikalarına ve emperyalist müdahalelere karşı mücadelesinin süreceği vurgulandı. (DİHA)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün