Türkiyeden Haberler

HDP’ye saldırılar birçok yerde protesto edildi

HDP’nin Mersin ve Adana il binalarına yapılan saldırılar akşam saatlerinde birçok ilde protesto edildi.

HDP’nin Mersin ve Adana’daki il binalarına yapılan saldırılara karşı birçok ilde yurttaşlar sokağa çıkarak protesto gösterisi düzenledi.

Diyarbakır

Diyarbakır’da HDP, DBP Diyarbakır il ve ilçe yöneticilerinin yanı sıra kentin HDP milletvekili adaylarının da katılımıyla HDP Diyarbakır il binası önünde toplanan yurttaşlar, Koşuyolu Parkı’na yürüyerek saldırıları protesto etti. Yürüyüşte “Asıl bomba 7 Haziran’da” yazılı bir de pankart taşındı.

Koşuyolu Parkı’nda konuşan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ömer Önen, partilerine dönük Türkiye halklarınca verilen desteğin artmasıyla provakatif saldırılarında baş göstermeye başladığını belirterek, “Hiçbir şekilde provokasyonlara gelmeyeceğiz ve sabırlı duracağız. Sabrımız 7 Haziran seçimlerinde sandıklarda taşacak” dedi. Halkların başarı elde edebileceği atmosferin oluştuğu zamanlarda ‘karanlık güç’lerin saldırıya geçtiğini belirten DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ali Şimşek ise, “Saldırılar karşısında halkların nasıl bir cevap verdiğini görmek istiyorlarsa dönsünler geçmişte yaşananlara baksınlar” şeklinde konuştu.

Hani

Seçim çalışmalarını sürdüren HDP Diyarbakır’ın Hani ilçesinde miting düzenledi. Hani Merkez Parkı’nda yapılan mitinge, DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, HDP Diyarbakır Milletvekili adayları Nimetullah Erdoğmuş, Sibel Yiğitalap, parti yöneticileri ve binlerce yurttaş katıldı.

Mitingde konuşan Sibel Yiğitalp, HDP’ye yönelik saldırılara değinerek, “Tüm saldırılara rağmen barış diyoruz. 40 yıldır mücadele yürütüyoruz ama onlar bu mücadeleye karşılık savaş istiyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar biz mücadelemizi devam ettireceğiz ve bunu 7 Haziran’da onlara göstereceğiz” dedi.

Dicle

Hani’nin ardından Dicle’ye geçen adaylar burada da yurttaşlarla beraber gösterilere katıldı. DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna yaptığı konuşmada, “İnsanda biraz ar damarı olur Kürtlerin en demokratik hakkını bile baskı ve zulümle bastırmaya çalışanların yanında yer alanların bu halkını huzuruna çıkmaya yüzü olmamalıdır. Yine çözüm sürecinde masayı deviren AKP ve Erdoğan’a lanet olsun” dedi.

Çermik

HDP seçim çalışmaları kapsamında yüzlerce kişinin katılımıyla Çermik’te de miting gerçekleştirdi. Mitinge, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gülten Kışanak, Fırat Anlı, milletvekili adaylarından Çaglar Demirel, Nesrin Şanlı ve Ziya Pir katıldı.

Mitingde konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Kürt halkının kadınları köle pazarlarında satan, DAİŞ’e silah gönderenlere 7 Haziran’da ders vereceğini vurguladı.

Silvan

Silvan’da HDP ve DBP ilçe örgütleri öncülüğünde Silvan Belediyesi önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya Silvan Belediyesi Eşbaşkanları, DBP ve HDP’li yöneticiler ile çok sayıda kişi katıldı. Eylemde DBP Silvan ilçe yöneticisi Mahmut Gezer “İktidar partisinin ve onun Cumhurbaşkanı, HDP’nin Türkiye toplumunda büyüdüğünü, barış, eşitlik, adalet söyleminin taban bulduğunu gördükçe daha fazla saldırdı ve saldırıyor” dedi.

Siirt

HDP ve DBP Siirt il örgütleri de binlerce yurttaşın katılımı ile açıklama yaptı. Tillo Caddesi üzerinde bulanan HDP seçim bürosu önünde düzenlenen eyleme HDP Siirt milletvekili adayları, bölge belediye eşbaşkanları ve kente bulanan çok sayıda sivil toplum örgütü üyesi katıldı.

HDP Siirt İl Eşbaşkanı Abdullah Çetin, “Barışa ket vuran faşist zihniyet, Adana ve Mersin’de profesyonelce saldırıyı planladı” diye konuştu.

Pervari

Milletvekilli adayı Kadri Yıldırım ve beraberindeki parti çalışanları da Pervari ilçesindeki esnaf ve köylüleri ziyaret etti. Halkın yoğun ilgisiyle karşılaşan HDP’li Yıldırım, yaptığı konuşmalarda HDP’ye yönelik saldırıları kınadı. Yıldırım, “Bu saldırılar karşında birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Sandıklarda bu saldırılara cevap vereceğiz. Geri ideolojiler bombalarla bürolarımıza saldırıyor. Artık bunu vicdan bile kaldırmıyor” dedi.

Adana

Adana’daki siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları HDP’ye yönelik Adana ve Mersin’de yapılan eş zamanlı bombalı saldırıları kınayarak, sağduyu çağrısında bulundu. Saldırıların Mersin ile eş zamanlı gerçekleşmiş olmasının organize saldırılar olduğuna değinen İHD Adana Şube Eşbaşkanı İlhan Öngör, saldırı ile toplu katliam hedeflendiğini belirtti.

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Mithat Öztürk, saldırılar karşısında durma çağrısı yaptı. Öztürk, “Barıştan, demokrasiden, İnsan hak ve özgürlüklerinden yana olan tüm kurum kuruluşlar ve siyasi partiler vurdum duymazlık içinde olmamalı hep birlikte bu oyunlara karşı çıkmalıyız” dedi. Öztürk, “AKP ve Cumhurbaşkanı hedef gösterici ve ayrıştırıcı dilini terk etmeli aksi takdirde bu ateş hepimizi yakar “dedi.

Dersim

HDP Dersim İl Örgütü Özgürlük Meydanı’nda bulunan Yer Üstü Çarşısı’nda basın açıklaması yaparak saldırıyı kınadı.

Açıklamaya HDP Dersim milletvekili adayları Alican Önlü ve Edibe Şahin, Dersim Belediye Eşbaşkanları, DEM-GENÇ, EMEP, Partizan, DHF, STK temsilcileri ile çok sayıda yurttaş katıldı. Açıklamada konuşan HDP Dersim İlçe Eşbaşkanı Perihan Hoşoğlu, bütün saldırıların organizeli olduğunu dile getirdi.

HDP Dersim il Örgütü olarak yapılan eş zamanlı bombalı saldırıları nefretle kınadıklarını belirten Hoşoğlu, “Bu alçakça saldırıları nefretle kınıyor, yaralanan dostlarımıza acil şifalar diliyor, ülke genelinde bu tür saldırılara maruz kalan tüm örgütlerimize, geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” dedi. HDP Dersim Milletvekili Adayı Edibe Şahin ise, seçim süreçlerinin halkların demokratik taleplerini ortaya koyma süreci olduğunu belirterek; “Bizler bugün eşit, adalet, özgürlük arayanlar olarak bugün burada bir aradayız. Bundan dolayı yapılan provokasyonlara gelmeyeceğiz. Buradan söz veriyoruz. Buradan büyüyerek bütün barajları aşacağız” diye konuştu.

Mardin

HDP ve DBP Mardin İl örgütleri HDP Mardin merkezi seçim bürosu önünde açıklama yaptı. HDP Mardin milletvekili adayları, DBP’li belediye eşbaşkanları, KJA aktivistleri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, MEYA-DER, İHD, Mezopotamya Hukukçular Derneği ile çok sayıda yurttaşın katıldığı eylemde,  “Saldırdınız, kurşunlandınız, yaktınız; şimdi de bombaladınız. Elinizden geleni ardınıza koymayınız, bizler meclise gireceğiz” yazılı pankart taşındı.

Kızıltepe

DBP, HDP Kızıltepe ilçe örgütü, Barış Anneleri, MEYADER, KESK, Kızıltepe Beledeiyesi Eşbaşkanlarının bulunduğu binlerce kişi, Kızıltepe Özgürlük Meydanı’nda bulunan seçim bürosu önünde bir araya gelerek, yürüyüş düzenledi.

HDP Kızıltepe ilçe Eşbaşkanı Lokman Yaşar, “Saldırı sonrasında 6 yöneticimiz yaralanmıştır. Siyasi iktidar destekli karanlık güçler devreye sokularak partimizin gelişmesi ve seçim çalışmaları engellenmek isteniyor” dedi.

Dargeçit

Mardin Dargeçit’te HDP seçim bürosu önünde yapılan açıklamaya çok sayıda yurttaşın yanı sıra Dargeçit Belediye Eşbaşkanı Zeynep Sipçik, DBP-HDP ilçe yöneticileri ve KJA üyeleri katıldı. Grup adına açıklama yapan DBP ilçe Eşbaşkanı Hatice Gevcan, 7 Haziran 2015 seçimleri öncesi HDP’nin yükselişinden korkan AK Parti’nin korkutma ve yıldırma politikalarına hız verdiğini söyledi.

Derik

Yüzlerce kişinin katılımıyla HDP seçim bürosu önünde yapılan açıklamayla HDP’ye yönelik bombalı saldırılar protesto edildi. HDP Derik İlçe Eşbaşkanı İhsan Avlar, “Siyasi iktidar destekli karanlık güçler devreye sokularak partimizin gelişmesi ve seçim çalışmaları engellenmek isteniyor. Bu saldırıların sorumluları başta Cumhurbaşkanı olmak üzere Başbakan ve diğer AKP hükümeti mensuplarına aittir” dedi.

Şırnak

Şırnak’ta aralarında HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, HDP Şırnak Milletvekili Adayı Aycan İrmez, HDP ve DBP Şırnak il yöneticileri, kentte bulunan kurum temsilcilerinin de bulunduğu binlerce kişi, HDP Şırnak İl Örgütü binası önünden Azadi Meydanı’na yürüdü.

DBP Şırnak İl Eşbaşkanı Salih Gülenç, “Bu durum bizler açısından yabancısı olduğumuz bir durum değil. Bizler açısından failler bellidir. Bütün bu saldırılar meydanlardan partimizi hedef gösteren Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yönlendirilmesiyle gerçekleştirilmektedir” dedi.

Batman

Batman Demokrasi Platformu öncülüğünde yapılan basın açıklaması ve yürüyüş ile saldırı kınandı. Yılmaz Güney Sineması önünde platform öncülüğünde bir araya gelen sivil toplum kuruluşu üye ve yöneticileri, açıklama yaptı. HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, HDP Batman milletvekili adayları, belediye eş başkanları ve yurttaşların  katıldığı eylemde konuşan Petrol İş Batman Şubesi Başkanı Mustafa Mesut Tekik, yapılan saldırının eşit, ortak, gönüllü ve birlik projesine yapıldığını belirterek, Türkiye halkları neslinde çok büyük ve teveccüh gören HDP’nin engellenmesinin amaçlandığını dile getirdi.

Eylemde açıklamayı yapan SES Batman Şube Eşbaşkanı Mustafa Yurtsever ise hükümete seslenerek, “Yapılmış olan ve yapılması muhtemel olan ve failleri bulunmayan her saldırının sorumluluğu sizin üzerinizdedir ve bu anlamda sorumluluktan kaçamazsınız” dedi.

Urfa

HDP ve DBP Urfa İl Örgütleri, Adana ve Mersin’de HDP binalarına yönelik düzenlenen bombalı saldırıları Topçu Meydanı’nda yaptıkları açıklama ile protesto etti. Açıklamaya, HDP Urfa Milletvekili adayları Osman Baydemir, İbrahim Ayhan, Hedlê Oğur, Yasin Batan ile Ziya Çalışkan, DBP, HDP, HRÜ-DEMYOM, KESK, İHD yöneticileri ve birçok yurttaş katıldı.

HDP Urfa İl Eşbaşkanı Sevda Çelik Özbingöl, “Bu saldırıların siyasal sorumluluğu başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere Başbakan ve AKP hükümetidir. Her seferinde partimizi hedef gösteren Erdoğan ve AKP bunun meyvelerini Adana ve Mersin’de almıştır. Biz asla bu saldırılara boyun eğmeyeceğiz ve provokasyonlara da gelmeyeceğiz” dedi.

Suruç

Urfa’nın Suruç ilçesinde bir araya gelen yüzlerce kişi yaptıkları basın açıklamasıyla HDP’ye yönelik saldırıları lanetledi. HDP’nin ilçede ki merkez seçim bürosunun önünde bir araya gelen, aralarında HDP, DBP İlçe yöneticileri, HDP Urfa Milletvekili Adayı Ayşe Doğan, Belediye Eşbaşkanları Orhan Şansal, Zuhal Ekmez ile çok sayıda yurttaş, HDP’ye yönelik saldırıları protesto etti.

Hilvan

Hilvan HDP İlçe binası önünde yapılan açıklamaya HDP Milletvekili Adayı Gülcan Avcı, HDP ve DBP İlçe yöneticileri ile yurttaşlar katıldı.

DBP ilçe yöneticisi Serhat Kıytak, şu ana kadar HDP’ye yönelik 60’tan fazla saldırının gerçekleştiğini belirtti.

Siverek

Siverek’te Kanlıkuyu Parkı’nda ortak açıklama yapan HDP ve DBP ilçe örgütlerine KURDİ-DER, KESK bileşenleri ve ilçedeki bazı STK’lar da destek verdi.

Antep

HDP Antep İl Örgütü de bombalı saldırıları, il binası önünde yapılan basın açıklaması ile protesto etti. Protestoya HDP milletvekili adayları, EMEP, ESP, ÖSP, SYKP, YSGP ve KESK’ten temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

HDP İl Eşbaşkanı Mehmet Karayılan, seçimlere yaklaşıldıkça partilerinin hedef haline geldiğini söyledi. Bu kapsamda seçim büroları, çalışanları ve partilerine birçok saldırının yapıldığını ifade eden Karayılan, bu saldırıların siyasi iktidar destekli karanlık güçler olduğunu kaydetti.

Van

Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) Van Şubesi de Adana ve Mersin’de HDP’ye yönelik gerçekleşen bombalı saldırıları yaptığı yazılı açıklama ile kınadı.

Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Hükümetin bu saldırıların engellenmemesinde birinci dereceden sorumlu olduğu vurgulanan açıklamada, “Ne var ki bu saldırıları engellemek bir tarafa, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dokunulmazlık zırhına sığınarak başta Anayasa olmak üzere yasalara ve hukuka aykırı olarak gerçekleştirdiği mitinglerde HDP’ye karşı kullandığı kışkırtıcı, aşağılayıcı ve nefreti körükleyen üslubu bu saldırıları gerçekleştiren odaklara cesaret vermektedir” denildi.

Kocaeli

HDP Kocaeli İl Örgütü, Adana ve Mersin’de HDP il binalarına düzenlenen bombalı saldırıları yaptığı basın açıklamaları ile kınadı.

HDP Kocaeli İl Eşbaşkanı Mehmet Akgül, saldırıların tesadüf olmadığını belirterek, “HDP’nin ‘büyük insanlık’ davetine halkın gösterdiği büyük ilgi ve katılım her türlü karanlık hesabın üstesinden gelecektir. 7 Haziran günü barış, demokrasi ve özgürlüğün kazanacağına yürekten inanıyor demokratik duruşumuzdan ödün vermeyeceğimizi deklare ediyoruz” dedi.

Gölcük

HDP’nin, Gölcük İlçe Örgütü tarafından Değirmendere Kültür Merkezi’nde yaptığı etkinlikte HDP’ye yapılan saldırılara tepki gösterildi.

Hatay

HDP Hatay İl binası önünde “Saldırdınız, kurşunladınız, yaktınız şimdi de bombaladınız, elinizden geleni ardınıza koymayın” ve “Bizler Meclise’ gireceğiz” pankartı açarak bir araya gelen yüzlerce kişi saldırıları protesto etti.

HDP Hatay İl Eş Başkanı Hülya Kadi, AK Parti iktidarı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim çalışmalarında özellikle HDP’yi hedef gösterdiğini ifade etti ve AK Parti’nin devletin gizli ve açık güçlerini devreye sokarak, seçim sürecine ve barış sürecine müdahale ettiğini aktardı. Kadi, saldırılar karşısında herkese HDP’yle dayanışma çağrısı yaptı.

İskenderun

Saldırı Hatay’ın İskenderun ilçesinde de HDP İskenderun İlçe Örgütü tarafından kınandı. İskenderun İlçe örgütü önünde bir araya gelen yüzlerce kişi tarafından kınandı.

Samandağ

HDP Adana ve Mersin İl binalarına dönük saldırının kınandığı bir diğer yer ise Hatay’ın Samandağ ilçesiydi. Samandağ’da Abdullah Cömert Parkında bir araya gelen onlarca HDP’li saldırıların sorumlusunun AK Parti ve Cumhurbaşkanının saldırıları kışkırtan dili olduğunu belirtti.

Maraş

Maraş’ın Elbistan ilçesinde; HDP’ye yönelik saldırılar kınandı. HDP Elbistan ilçe binası önünde yapılan protestoya HDP, DBP İlçe yöneticileri, HDP Maraş milletvekili adayları ve yurttaşlar katıldı.

HDP Elbistan İlçe Eşbaşkanı Kifayet Ceylan, “”Bu baskılar hiçbir zaman partimizi geriletemez, bizim mücadelemiz devam edecektir. Biz barışı istiyoruz ve barış yolunda ilerlemeye de devam edeceğiz” dedi.

İzmir

Halkların Demokratik Kongresi’nin (HDK) çağrısı ile bir araya gelen siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları, Mayıs ayında yaşamını yitirenleri anmak ve HDP’ye yönelik Adana ve Mersin’de gerçekleşen bombalı saldırıları protesto etmek amacıyla basın açıklaması düzenledi. HDP il binası önünde düzenlenen açıklamaya, çok sayıda kişinin yanı sıra HDP milletvekili adayları Pınar Aydınlar, İbrahim Akın ve Müslüm Doğan da katıldı.

Ankara

Seçim süreci boyunca 62 merkezde gerçekleşen saldırılar Ankara’da yüzlerce kişinin katılımıyla yapılan basın açıklamasıyla kınandı.

basın açıklamasına HDP bileşenlerinin yanı sıra HDP milletvekili adayları da destek verdi. HDP Ankara İl Örgütü adına açıklamayı yapan HDP Ankara İl Eş Başkanı Lokman Ergün, Adana ve Mersin’deki bombalı saldırıları kastederek, ”Bu saldırıları Uğur’u, Ceylan’ı, Berkin’i, Roboski’de Gezi’de çocuklarımızı katledenler yapmıştır” şeklinde konuştu. Ergün, hiçbir gücün HDP’nin Türkiye halklarıyla ve emekçileriyle buluşmasını engelleyemeyeceğini söyledi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün