Türkiyeden Haberler

İl il 13 Şubat eğitim boykotu programları

8 Şubat’ta on binlerin katıldığı Laik, Bilimsel Eğitim Mitingi’ni düzenleyen Alevi örgütleri ve Eğitim-Sen’in zorunlu din derslerini ve gerici eğitim politikalarını protesto etmek için çağrı yaptığı 13 Şubat okul boykotu için pek çok ilde diğer toplumsal muhalefet örgütlerinin de katkılarıyla alternatif eğitim programlarını da içeren programlar oluşturuldu

Eğitim Sen, Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Alevi Dernekleri Federasyonu (ADF), Alevi Vakıflar Federasyonu (AVF) ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) temsilcileri 13 Şubat boykotuna ilişkin bir açıklama yaptı. Boykottan iki gün önce yapılan açıklamada eğitim sisteminin okul öncesi eğitimden üniversiteye dini kural ve referanslara göre biçimlendirildiği belirtildi.

Eğitim sisteminin ve okulların tamamen siyasi iktidarın denetimine girmesine ve egemen ideolojiye teslim edilmesine izin vermeyeceğiz diyen kurumlar, çocuklarının geleceğinden endişe eden bütün velileri, 13 Şubat’ta yapılacak boykota çocuklarını okula göndermemeye, eğitim ve bilim emekçilerini de iş bırakarak demokratik tepkisini göstermeye çağırdı.

Eğitim Sen üyesi eğitim emekçileri “GREV günü” ilan edilen 13 Şubat’ta;

İstanbul’da saat 13.30’da Beyazıt Meydanı’nda buluşarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yürüyecek. Eğitim Sen 2 No’lu şube Beyazıt Meydanı’ndaki eylem öncesinde saat 11.00’da Kadıköy Altıyol’da buluşarak Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yürüyecek ardından ortak buluşmaya geçecek.

İstanbul’da alternatif okul

İkitelli Cemevi’nde boykot günü çocuklara evrim ve bilim dersleri verilecek. Program saat 10.00’da gösterilecek evrim animasyonu ile başlıyor. Ardından çocuklara öğle yemeği verilecek. Saat 13.00’da bilimsel deney dersi yapılacak. İkitelli Halkevi Kış Okulu çocuklarının pantomim gösterisi ise 14.00’da gerçekleşecek.

ikitelli-boykot

Sinop’ta 12.30’da KESK önünde toplanacak.

İzmir’de 12.30’da Basmane Meydanı’nda buluşup Konak Meydanı’na yürüyecek.

Ankara’da ilçelerde yapılan etkinliklerin ardından 13.30’da YKM önünde buluşulup MEB önüne yürüyecek.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) boykot sonrası 13.30’da Ankara Güvenpark’ta buluşup MEB önünde basın açıklaması yapılacağını, saat 18.00’da da Çağdaş Sanatlar Merkezi Kenedy Caddesi’nde bir forum düzenleneceğini duyurdu.

boykot

Bilimsel, laik, anadilinde eğitim için 13 Şubat okul boykotunu diğer toplumsal muhalefet örgütleri de aktif olarak örgütlüyor.

Halkevleri, tüm Türkiye’de bildiri dağıtımı ve etkinliklerle boykota çağrı yapıyor. Halkevciler İstanbul Gazi Mahallesi’nde dün (11 Şubat) gerçekleştirilen bir eylemle Gazi halkını boykota katılmaya çağırdı. İller ve ilçelerde boykot günü gerçekleşecek eylemler duyuruluyor.

gazi-halkevi-boykot

Halkevleri’nin duyurduğu İstanbul programına göre;

Kartallılar 7.30’da Uğur Mumcu Hacı Hatice Bayraktar Lisesi önünde, 8.30’da MEV Ortaokulu önünde buluşuyor. 9.30 – 11.30 arası Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde tiyatro gösterimi, müzik dinletisi, ortaokullar için bilimsel deney, liseliler için evrim paneli düzenlenecek.

Beykoz‘da Paşabahçe Ahmet Mithat Efendi İlkokulu’nda buluşulup 14.00-14.30 arası nöbet tutulacak.

Bakırköy‘de saat 12.00’de Birleşik Haziran Hareketi ve Halkevleri Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda basın açıklaması yapacak. Saat 13.00’te Bakırköy Halkevi’nde çocuklarla alternatif eğitim çalışması yapılacak.

Sarıyer’de 11.00’da Sarıyer ilkokulu önünde buluşulup Sarıyer merkeze yürünecek. 12.30-16.00 arasında Tarabyaüstü Halkevi’nde çocuklar için eğlenceli bilim ve sanat atölyeleri düzenlenecek.

Ankara programına göre Keçiören Faik Erbağı İlkokulu’nda 8’de başlayacak boykot çalışmalarının ardından 12’de halk kürsüsü kurulacak.

Dikmen‘de İl Genel Meclisi Ortaokulu buluşma noktası olacak. Buradan saat 11.30’da Ahmed Arif Parkı’na geçilecek.

İlker‘de saat 7.30’da Turhan fevzioğlu İlköğretim Okulu’nda buluşulacak. Çocuklar için İlker Halkevi’nde 9-11 arası etkinlikler yapılacak.

Mamak Şahintepe‘de saat 7’de Açıkalın İlköğretim Okulu önünde boykota çağrı yapılacak. saat 11.00’da ise okul önünde halk kürsüsü kurulacak.

Mamak Mutlu’da saat 10.00’da Ali Kuşçu İlköğretim Okulu önünde bildiri dağıtımı ve halk kürsüsü ile boykota katılım çağrısı yapılacak.

Ege Mahallesi’nde saat 08.30’da Demokrasi Ortaokulu önünde bildiri dağıtımı yapılacak. Saat 10.00’da da Demokrasi Ortaokulu önünden Açıkalın İlköğretim Okulu’na yürüyüş gerçekleştirilecek.

Tuzluçayır’da boykotçular saat 12.00’da Tuzluçayır Meydanı’nda şenlikte buluşacak. Mamak Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi 13 Şubat’ta okulların önünde buluşup Tuzluçayır Meydanı’na yürüyecek.

Birleşik Haziran Hareketi (BHH) de boykot için il il program hazırladı. BHH  çocuklar ve velileri okulları boykot etmeye ve alternatif programlara katılmaya çağırıyor.

Etkinlikler içinde film gösterimleri, sanat atölyeleri, evrim dersleri, masal okuma saatleri, cinsiyet tartışmaları, veli dertleşmesi adı altında veli toplantıları, drama çalışmaları da var.

Ayrıntılı programlar BHH sosyal medya hesaplarından duyuruluyor.

narlıdere

Veli-Der de yaptığı açıklama ile velileri ve çocukları alternatif eğitim şenliğine çağırdı. Şenlik programı saat 9.30’da başlayacak. İstanbul Kartal Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde Deney Atölyesi, Evrim Atölyesi, Tiyatro Gösterisi ve Müzik Dinletisi yapılacak.

İstanbul Sarıgazi’de  13 Şubat Cuma günü öğrenciler, veliler, öğretmenler ve boykota destek veren Sarıgazililer Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne üç koldan yürüyüş düzenliyor.

Yürüyüş için yarın (13 Şubat) saat 9’da 60. Yıl İlk ve Orta Okulu, TOKİ Lisesi, DMO Lisesi önünde toplanılacak. Saat 9.30’da Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde buluşulacak.

cekmekoy-sarıgazijpg

Ankara Batıkent’te Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi, AKA-DER, HDP, SODER, Dev-Lis, Liseli Genç Umut, LÖB “Okulda boykot, Batıkent’te şenlik var” sloganıyla 9.30’da Batıkent Metro’da bir şenlik düzenliyor.

batıkent-boykot

Trabzon’da Atapark’ta saat 13.00’da buluşulup Meydan Parkı’na yürünecek.

Ankara’da Özgür Tiyatro, 13.30’da Güvenpark’da buluşup Milli Eğitim Bakanlığı önüne yürüyerek basın açıklaması yapacak. 18.00’da boykotu değerlendirmek için Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapılacak “Ayrımcılığa karşı mücadele forumu” yapılacak.

İllerin programları geldikçe habere eklenecektir…

Sendika.Org

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün