Türkiyeden Haberler

İmam Ölen kişinin Alevi olduğunu duyunca sela okumadı

İzmir’in Konak ilçesi Kemeraltı çarşısında esnaf V.T., vefat edince arkadaşları ve çalışanları, Kemeraltı Camii’ne gidip sela verilmesini istedi.

Ancak imamın, V.T.’nin Alevi olması nedeniyle, “Alevi’nin selası okunmaz” dediğini ifade eden yurttaşlar tepki gösterdi. Öte yandan, imamın okumadığı selayı caminin yakınında işyeri olan bir esnafın okuduğu öğrenildi.

REDDETTİ
Konuyla ilgili açıklama yapan cami imamı Harun Gür, selayı kendisinin okumadığını belirterek yaşanan skandalı reddetti.

“Sela okuma talebi ikindi saatinde yakın gelmiş. Benim haberim yoktu. Kendi işimi görmeye gitmiştim. Sonuçta sıkıntı olmadı” ifadelerini kullanan Gür, “Yaşananların ardından kendim giderek durumu müftülüğe bildirdim. Selayı imam okuyacak diye bir kural yok. O yoksa başkaları da okuyabilir” dedi.

‘CAMİNİN TUVALET GÖREVLİSİNE BIRAKMIŞLAR’
Çarşıda kuş yemi ve kafes malzemeleri satan Mehmet Uçaroğlu isimli yurttaş da selayı kendisinin okuduğunu belirterek, “Sela kâğıdını caminin tuvalet görevlisine bırakmışlar. Ben de alıp imama verdim. Bana okuma görevini verdi. Ben de okudum, ama aceleden eksik okumuşum” dedi.

‘SELAYI DUYAN OLMADI’
Ölen yurttaşın işyerinin yanında terzilik yapan Cevdet Doğan ise sela duyurusu için kendisinin camiye gittiğini belirterek, “Ölen komşumuz yıllardır çarşı esnafına hizmet veriyor ve birçok kişi kendisini tanıyor. Ben de öldüğünün duyulmasını istedim. Fakat selayı bir kez, kısa ve eksik okumuşlar. Ben dahil, duyan olmadı” dedi.

İzmir Müftülüğü yetkilileri ise selanın camiden okunduğunu, sorun olmadığını öne sürdü.

http://haber.sol.org.tr/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün