Türkiyeden Haberler

İnançlarımızı hapsettiler

Alevi Kültür Dernekleri tarafından Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ile kentte “İnançların ve Kültürlerin Buluşması’’ başlıklı çalıştay düzenlendi. Maridin Otel’de yapılan çalıştaya, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, DTK İnanç Komisyonu üyeleri ile Süryani, Arap, Mıhallemi, Protestan ve Êzidî cemaatinden temsilciler ile birlikte çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı. Çalıştay, Alevi Dedesi Hasan Kılavuz tarafından okunan dua ile başladı. Çalıştayda Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Türkiye’deki inançların yaşamış olduğu sorunlara dikkat çekti. Demir, Türkiye’de çoğu inanca ait ibadet yerlerinin etrafı çitlerle kapatıldığını kaydederek “İbadetlerimiz adeta hapishaneye çevrildi. İbadetlerimizi hapsettikleri gibi inançlarımızı da hapsettiler” dedi.

Baskı altındayız
Türkiye’de zorunlu din derslerinin yanı sıra giyim tarzına bile karışıldığını ifade eden Demir, Türkiye’de toplumların baskı altında yaşadığını söyledi. Demir, herkesin inancının olduğunu dile getirerek, herkesin ibadet tarzının farklı olduğunu ve bu şekilde kabul edilmesi gerektiğini ifade etti. Aleviler olarak Türkiye’de çok zor şartlar altında olduklarına değinen Demir, “21’inci yüzyılda halen devlet cemevlerinin açılmasına izin vermezken, belediyeler de ruhsat vermiyor. Bu devlet, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan fetva alarak inançları zora sokuyor” dedi. DAİŞ çetelerinin Şengal, Kobanê ve Rojava’da, yarattığı vahşete işaret eden Demir, “Daha önce de Aleviler katledildi. Şimdi söylüyorum. Eğer bizler burada bu devlette ölen her kişi için sokağa çıkmazsak bu böyle devam eder” dedi.

Mücadelemiz tüm halklar için

Çalıştayda HDP Mêrdîn Milletvekili Gülser Yıldırım da söz aldı. Yıldırım, Mêrdîn’in çok renkliliğine dikkat çekerek, böyle bir çalıştayın burada olmasından dolayı memnuniyetlerini belirtti. Kürt halkının mücadelesinin tüm halkların özgürlüğü için olduğunu vurgulayan Yıldırım, demokrasi mücadelelerinin tüm halklar için olduğuna değindi.  Umutlarının Kürt halkının yanı sıra tüm halkların özgür, eşit şekilde bir araya getirmek olduğunu vurgulayan Yıldırım, faşizme karşı tüm halkların bir araya gelerek mücadele etmesi gerektiğinin altını çizdi.

http://www.ozgur-gundem.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün