Türkiyeden Haberler

İştebrak katliamı Kocaeli’de protesto edildi

Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şubesi üyeleri, İştebrak’ta Arap Alevilerine yönelik El Nusra çeteleri tarafından gerçekleştirilen katliama yönelik tepkilerini yaptıkları açıklama ile gösterdi.

Suriye’nin Türkiye’nin Hatay kenti sınırında yer alan İştebrak köyünde El Nusra çeteleri tarafından Arap Alevilerine yönelik geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen katliam, Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şubesi üyeleri tarafından kentte yapılan açıklama ile kınandı. Belediye İş Hanı önünde şube yöneticileri ve üyelerince katliama dair yapılan açıklamaya HDP milletvekili adayları da katıldı.

Suriye’de katledilen çocukların fotoğrafların taşındığı açıklamada sık sık “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Alevi halkı yalnız değildir” sloganları ayıldı.

Basın açıklamasını yapan derneği Şube Başkanı Cengiz Duman, emperyalizmin Ortadoğu’yu yeniden dizayn etme projesinin farklı yöntemlerle devam ettiğini, AKP’nin ise bu emperyalist güçlerin taşeronluğunu yaptığını ifade ederek, “Bugün Suriye’de cihatçı çeteler AKP’den destek alıyor. Bu çeteler İştebrak köyünde katliam yaparak onlarca Alevi’yi katletmiştir. Suudi Arabistan, Katar ve AKP iktidarının şekillendirdiği ‘Sünni’ eksen tarafından desteklenen, lojistik sağlanan cihatçı güçler, Alevileri hedef aldıklarını çetelerin beyanları ortaya koymaktadır” dedi.

Suriye’de Alevilere karşı etnik temizlik yapıldığını belirten Duman, “Sözün bittiği yerde” olduklarını dile getirerek, “Suriye, Yemen, Irak, Lazkiye, Kobanê, Halep, İştebrak, Kerkük, Musul fark etmez, oralar bizim Kerbela’mızdır” dedi.

http://www.yuksekovahaber.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün