Türkiyeden Haberler

İzmir Karşıyaka ve Mersin Toroslar İlçelerinde Aşure Günü Etkinliği

İzmir Karşıyaka ve Mersin Toroslar İlçelerinde Aşure Günü Etkinliği belediyeler öncülüğünde düzenlendi.

Karşıyaka Belediyesi tarafından geleneksel olarak gerçekleştirilen Aşure Günü etkinliği, Karşıyaka İskelesi yanında, 59 dernek ve sivil toplum kuruluşunun katılımı ile gerçekleştirildi. Etkinliğe, Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar, Kaymakam Saadettin Yücel, CHP Milletvekilleri Atilla Sertel ile Tacettin Bayır, Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı Remzi Akbulut, Alevi Bektaşi Federasyonu Başkan Yardımcısı Engin Gündük, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, meclis üyeleri, muhtarlar ile binlerce Karşıyakalı katıldı. Aşure duası ile başlayan etkinlikte, tüm katılımcılar dev kazan içindeki aşureyi birlikte karıştırdı. Etkinlik boyunca şarkılar ve türküler söylendi, semah gösterileri yapıldı.

TOPLUMSAL BARIŞ VE KARDEŞLİK

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Muharrem ayının matem ayı olmakla beraber, geleceğe yönelik kardeşlik ve barış tohumlarının da bu ayda atıldığını söyledi. Başkan Akpınar, “Alevilik, sevgi, saygı ve hoşgörüyü içinde barındıran bir inanç düzenidir. Özü sözü bir olan, 72 millete aynı nazarla bakan Alevi inancı, toplumsal barış ve kardeşlik duygularının gelişmesi için de önemlidir. Bugün burada, asırlardır süren bir matemi, acıları hatırlıyoruz ancak el ele, omuz omuza vererek mutlu bir gelecek kurmanın da temellerini atıyoruz. İşte hoşgörü budur ve barış ancak bu şekilde sağlanır. Kaynayan kazanda, farklılıkları ortaya çıkartarak ayrışmayı değil, birlik ve beraberlik içinde ortak bir tat yakalamayı hedeflemeliyiz. Renkleri, dinleri, kökenleri, cinsiyetleri, milliyetleri ne olursa olsun, insanlık ailesinin bir ve bütün olduğunu düşünüyoruz” dedi.

DAYANIŞMA VURGUSU

Karşıyaka Kaymakamı Saadettin Yücel de konuşmasında birlik ve beraberlik vurgusu yaptı. Yücel, “Bir olmalıyız, iri olmalıyız ve diri olmalıyız. Toplum olarak dayanışma duygularımızı geliştirmeliyiz. Ancak böyle yaparsak toplumsal barışı sağlayabilir, gelecek nesillere güzel bir ülke bırakabiliriz” diye konuştu. Konuşmaların ardından ikram araçlarından, yaklaşık 10 bin kişiye aşure dağıtımı yapıldı.

EGE HABER


Mersin Toroslar İlçesinde Aşure Günü Etkinliği

Toroslar Belediyesi ve Alevi Kültür Dernekleri Toroslar Şubesi’nin birlikte düzenlediği 7. Geleneksel Aşure etkinliği gerçekleştirildi.

Toroslar Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan etkinliğe, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Toroslar Belediyesi Başkan Vekili Ahmet Kılıç, Mersin milletvekilleri, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, STK başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Semah gösterilerinin yer aldığı etkinlikte konuşan Alevi Kültür Dernekleri Toroslar Şube Başkanı Hüseyin Değerli, etkinliğin düzenlenmesinde kendilerine destek olan Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’ya teşekkür etti. Başkan Tuna’nın bugüne kadar kendilerine her konuda destek olduğunun altını çizen Değerli, bu desteklerin artarak devam edeceğine inandığını söyledi.

Toroslar Belediye Başkan Vekili Ahmet Kılıç ise belediye olarak bu etkinliğe destek olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti. Kılıç, “Sizlerle böylesine mübarek bir gün ve güzel bir etkinlikte birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen bu etkinliğe belediye olarak katkı sunmak bizlere ayrıca onur veriyor. Allah ağzımızın tadını hiçbir zaman bozmasın” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaparak, “Kerbela acısını millete yaşatmaya çalışanlar bu ülkenin birlik ve beraberlik içerisinde olmasından rahatsız. Bizim birleşmemiz, bütünleşmemiz lazım. Geçmişimize, değerlerimize sahip çıkarak geleceğe hep birlikte ilerlememiz lazım” diye konuştu.

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir de etkinliğin düzenlenmesine katkı sağlayan Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’ya teşekkür etti. Toroslar Belediye Başkan Vekili Ahmet Kılıç, konuşmasının ardından Doğan Demir’e bir çiçek ve teşekkür plaketi takdim etti.

Konuşmaların ardından davetlilere aşure ikram edilirken, sanatçılar Gani Pekşen, Doğu Ekin Değerli, Gülcan Oktay ve Musa Eroğlu birbirinden güzel eserler seslendirerek etkinliğe katılanlara unutulmaz anlar yaşattılar.

http://www.milliyet.com.tr/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün