Türkiyeden Haberler

İzmir Urla’da 4. Geleneksel Urla SamutBaba Anma Etkinliği Gerçekleştirildi

Urla Belediyesi ve Alevi Bektaşi Federasyonu İzmir Bileşenleri işbirliği ile düzenlenen 4. Geleneksel Urla SamutBaba Anma Etkinliği Urla SamutBaba Türbesi’nde gerçekleşti. Anma etkinliğine İzmir Milletvekili Musa Çam, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar,Belediye Meclis Üyeleri, CHP Urla İlçe Başkanı Bahri Yalaz, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Engin Gündük, Alevi Kültür Dernekleri Urla Şube Başkanı Hüseyin Kaymaz ve yönetim kurulu üyeleri ve çevre illerden dernek üyeleri katıldı.

Pirin huzurunda gerçekleşen SamutBaba Türbe Ziyareti ile başlayan etkinlik, Dilek Bilir, Menderes Erdoğan, Servet Özden, Güler Esen ve Muharrem Çiğdem’in seslendirdiği deyişler, türküler ve semah erkanı ile devam etti.
“BİRBİRİMİZİN ELİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”

Arnavutlar, Aleviler, Türkler, Boşnaklar, Kürtler, Lazlar, Sünniler ve daha nicelerimiz böylesine uyumlu bir armoninin renklerini oluşturuyoruz bu coğrafyada. Kardeşliğin ve hoşgörünün huzurla sürdüğü Urla’da bizler, bizi biz yapan değerlerimizi yaşatabiliyoruz. Bugün bu değerler etrafında, SamudBaba’da bir araya geldik diyen Başkan Uyar; “Farklı mezheplere, farklı düşüncelere sahip olanları birbirine kırdırmaya çalışan çevrelerin oyununa gelmeyecek ve birbirimizin elini bırakmayacağımıza inanıyorum. Herkesin gelip ibadetini yapabileceği, bizler için kutsal sayılan SamudBaba Türbemiz, inanç ve kültür turizmi açısından çok önemli. Bu değerlerin gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla düzenlenen festivallerimiz sayesinde, torunlarımıza atalarını unutturmayacak ve bu gelenekleri yaşatacağız.” ifadelerinde bulundu.
Özgürce ibadetlerin yapılacağı Cem Evi ile ilgili kararı mecliste aldıklarını söyleyen Başkan Uyar, en kısa sürede Cem Evi’ni hayata geçireceklerinin müjdesini verdi.

“BU KİMLİKLER BU İNANÇLAR İNSANIN ŞEREFİDİR VE ONURUDUR”

Anma etkinliğinde konuşan İzmir Milletvekili Musa Çam; “Hiçbirimiz ne doğum yerimizi ne kimliğimizi ne mezhebimizi ne cinsiyetimizi ne de inançlarımızı seçme şansımız olmadı. Bu kimlikler bu inançlar insanın şerefidir ve onurudur. İnsanlar kimliklerinden ve inançlarından dolayı asla ve asla aşağılanamaz horlanamaz ya da özel bir üstünlük sağlanamaz” diye konuştu.
Alevi kültürünün yolu sevgiden geçmektedir diyerek sözlerine başlayan Alevi Kültür Dernekleri Urla Şube Başkanı Hüseyin Kaymaz; “ Sevginin gerçek temeli de insanlar arasında barış ve huzuru sağlamaktır. Pir Sultan Abdal gibi Abdal Musa gibi Hacı Bektaşi veli gibi samut baba gibi kendi zamanlarında bilgi ve kültür yayan bu yüce insanları bugün bizim tarafımızdan anılmış olmaları onların izlemiş olduğu yolda ilerlemiş olmaları bizim için guru ve sevinç kaynağıdır. Amacımız yalnızca türbeyi anmak değil Urla’mızı tanıtmaktır. Bu anma etkinliği hem inanç bakımından hem turizm bakımından Urla’ya vesile olmaktadır” dedi.
Urla SamutBaba Türbesi’nin yeniden hizmete açılması; insanlığa,aşka, sevgiye ve muhabbete hizmet edebilmesi için yoğun bir çaba sarfeden Dernek Başkanı Hüseyin Kaymaz ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür eden Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Engin Günlük, inançlarının özünün emeğe saygı duymak ve emeğin kutsaniyetine inanmak olduğunu vurguladı.

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün