Avrupadan Haberler

Kerbela’da İmam Hüseyin nasıl, Yezid’e biat etmediyse bizde Erdoğan’a biat etmeyeceğiz

AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat, Avrupa’da yaşayan başta Alevileri olmak üzere bütün kesimleri sandığa çağırarak, “Gü’dan hesap sorma günüdür” dedi.

Almanya genelinde, bünyesinde yüzlerce derneği barındıran Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel Başkanı Hüseyin Mat, 1 Kasım seçimleri için yurtdışında 8 Ekim’den bu yana devam eden oy kullanımı için seçmenlere sandık başına gidip HDP’ye oy vermeleri çağrısında bulundu. Her oyun çok değerli olduğunun altını çizen Mat, her zamankinden acil olarak şimdi sandık başına gidilmesi gerektiğini söyledi.

‘ÖZLEMİNİ KUSRAĞINDA BIRAKMAK BOYNUMUZUN BORCU OLMALI’

AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat, ANF’ye yaptığı açıklamada, Erdoğan baskısından kurtulmanın yolunun 1 Kasım’da HDP’nin zaferinden geçtiğini belirterek, “Erdoğan, 7 Haziran seçimlerinde istediği sonucu alamayınca, ülkeyi tekrar seçime götürdü. Kendisini kurtaracak seçim sonucunu almak uğruna her şeyi yapacağını 7 Haziran seçimlerinden sonra gösterdi. Erbakan’ın, ‘Kanlı mı olacak, kansız mı olacak’ görüşünün öğrencisi Erdoğan, nihai hedeflerine ulaşabilmek için kansız başaramayacağını anlayınca bu sefer kanlı olan yöntemi uygulamaya başladı. Erdoğan’ın temsil ettiği dünya görüşü kin, nefret, düşmanlık ve kan üzerine örülü bir anlayış. Ya herkes kendileri gibi olacak ya da yaşama hakları olmayacak. Tüm mesele budur, Yani tekçilik ve inkarcılık anlayışı. 7 Haziran seçimlerinde, Erdoğan’ı nasıl başkan yaptırmadıysak, 1 Kasım seçimlerinde sultan olma özlemini kursağında bırakmak hepimizin boynunun borcu olmalı” dedi.

Yüz yıllardır Alevi ve muhalif kesimlere yönelik saldırı ve katliamlar yapıldığını vurgulayan Mat, “Muharrem Ayı yani Yass-ı Matem ayındayız. Bize her yer, her gün Yas-ı Matem olmuş. Dün Roboski, Şengal, Kobanê, Lazkiye, Suruç, Diyarbakır bugün Ankara birer Kerbela’dır. Artık yeter. Bu acılar, bitsin.

Gün sadece yas tutmak, ağlama günü değildir. Gün ayağa kalmak ve direnmektir, başkaldırmaktır. Kerbela’da İmam Hüseyin nasıl, Yezid’e biat etmediyse, biz de bugün yapılan tüm baskılara, imha ve katliamlara inat Erdoğan’a biat etmeyeceğiz, teslim olmayacağız” diye konuştu.

‘ERDOĞAN’I TARİHİN ÇÖP TENEKESİNE ATALIM’

Avrupa’da yaşayan Alevi, Kürt, Türk olmak üzere bütün kesimlere çağrıda bulunan Hüseyin Mat, şunları söyledi: “Erdoğan’ı tarihin karanlık çöp tenekesine atmak için iyi bir fırsat bizleri bekliyor. 7 Haziran seçimlerinde nasıl kimyasını, ezberini bozduk ve barajını başına yıktıysak, 1 Kasım seçimlerinde bu sefer sarayını, saltanatını başına hep birlikte yıkalım. Tam da bu içinde bulunduğumuz ve ağır bedeller ödediğimiz bir dönemde en doğru mücadele sandığı gidip oy kullanmaktır. Yoksa sadece acımak, ağlamak, vicdan yapmak meseleyi çözmüyor. Geç olmadan sandığa gidin ve barışın teminatı olacak halkların kardeşliğine yani HDP’ye oy verin. Erdoğan’a karşı kullanacağınız her oy barışın teminatı ve garantisidir.”

ANF

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün