Türkiyeden Haberler

‘Koçali Barajı asimilasyon politikasının ürünüdür’

Adıyaman’da yapımına başlanacak Koçali Barajı için Kürt Alevi köylerinin istimlak edilmesine tepki gösteren köylüler, DSİ önünde açıklama yaptı.

Adıyaman merkeze bağlı Kürt Alevi köyleri olan Şêxbor (Çatal Ağaç), Şehînqa (Doğanlı), Qirikan (Gökçay), Buvukan (Bağlıca) ve Kurêmille (Ağaçkonak) köylerinin arazilerini su altında bırakacak olan Koçali Barajı’nın yapımı için geri sayım başladı. İstimlak yapan DSİ 23. Şube Müdürlüğü’ne tepki gösteren köylüler, hiçbir şekilde topraklarını satmayacaklarını ve asıl amacın bölgenin Alevilerden temizlenmek olduğuna dikkat çekti. Köylüler adına açıklama yapan Koçali Barajı’na Hayır Platformu Avukatı Bülent Çınar, maliyeti yüksek olan barajın çevre için bir yıkım olacağına işaret etti. Baraj ile zarar görecek olan alanın, Kahta bölgesinde sulanması düşünülen alandan daha büyük olduğuna vurgu yapan Çınar, “Kahta’da sulama yapılması düşünülen alan Atatürk Barajı’ndan faydalanarak ve çok daha düşük bir maliyetle yapılabilir. Durum böyle olmasına rağmen neden bu barajın yapılmasından ısrar ediliyor? Yörede yaşayan halkımız topyekûn yerinden yurdundan edilmek mi isteniyor, bir asimilasyona tabi mi tutulmak isteniyor?” diye sordu.

‘Hedef Alevileri asimile etmek’

DSİ’nin arazilerin satımı için uzlaşma görüşmesi yapmak istediğini belirten Çınar, “Arazi sahipleri, yıllardır bu arazileri ile geçinmektedir. Getirisi yüksek olan bu araziler bugün çok düşük bir maliyetle pazarlanıyor” dedi. Urfa İdare Mahkemesi’nde baraj yapımının iptali için açtıkları davanın henüz sonuçlanmadığını dile getiren Çınar, “Kamulaştırma işlemlerinin başlaması durumunda, yürütmenin durdurulması ve akabinde verilecek olan bir iptal kararından önce geri dönülmesi zor olan zarar ve tahribatlara neden olacaktır. Bu durumun göz önüne alınmasını istiyoruz” diye konuştu. Projenin doğal çevre, canlı ve bitki türlerini yok edeceğine dikkat çeken Çınar, “Baraj doğal koruma alanını ikiye bölmüş olacaktır. Bu proje, yöresinde yaşayan halkımızın ekonomik, sosyal ve ulaşım imkânları yönünden ciddi sorunlar yaşamasına yol açacaktır. Bu barajın yapımıyla asıl hedeflenen orada yaşayan Alevi Kürtlerin asimilasyonu politikasıdır” diye konuştu.

Kaynak:

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün