Avrupadan Haberler

Koçgirililer Seçimde HDP’ye Oy Vermeli

Bergisch Gladbach Eğitim Kültür Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı, Pir Özata tüm Alevi ve özellikle Koçgirililere HDP’yi destekleme çağrısında bulundu.

Bergisch Gladbach Eğitim Kültür Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı ve merkezin inanç kurulu dedesi olan Özgün Özata ve Bergisch Gladbach Eğitim Kültür Merkezi’nin eski başkanı ve hala merkezin bir üyesi olan Niyazi Akgül, 7 Haziran Genel Seçimleri için HDP’ye destek çağrısında bulundu.

ÖZATA: HDP HEPİMİZİ KUCAKLADI

Pir Özata, “Biz Aleviler yıllarca onun bunun arka bahçesi olduk. Yıllarca başka partilere güvendik, ama maalesef güvenimizi sarstılar. Alevilere hiçbir konuda yardımcı olmadılar ve hakklarımızı vermediler. İşte görüyorsunuz, Diyanet İşleri Başkanı’nın 1 milyonluk zırhlı arabası var, ama bizim cem evlerine statü verilmiyor, Alevilere hakkları verilmiyor ve Aleviler için dersler konulmuyor; tüm Alevi sorunları ilerlemiş durumda. Ama HDP, Selahattin Demirtaş bütün halklara kucağını açtı. Özelikle Alevileri ve onun liderlerini partinin içine aldı. Dileğimiz ve temennimiz; barajı aşarız ve hep birlikte inşallah Alevi haklarını, tüm ezilen halkların hakkını beraber alırız” diye konuştu.
Cem evlerinin bir an önce bir statüye kavuşması gerektiğine dikkat çeken Özata, şunları söyledi: “Umarız, Türkiye’de cem evleri bir statüye kavuşur ve Alevi olarak bizleri insan yerine koyarlar; tüm haklarımızı verirler. İnşallah, bizlere iftiralar edilmez; bugüne kadar hep iftiralarla karşılaştık. Cumhurbaşkanı olsun, Başbakan olsun Alevileri ve Alevilerin inancını kabul etmiyor. Nedenini bilmiyorum. Biz Aleviler olarak ‘can’ deriz, biz herkesi gönül gözüyle görürüz. Ama maalesef kimse bizi gönül gözüyle görmüyor.”

‘OYLARINIZI HDP’YE VERİN; RAHATA KAVUŞALIM’

Özata, şu çağrıda bulundu: “HDP’nın barajı aşması için bütün Alevilere bir Pir olarak, bir Dede olarak ve onların bir hizmetçisi olarak onlardan rica ediyorum; HDP’ye oylarınızı verin. İnşallah o oylar bize çok şey getirir. Bir rahatlığa kavuşuruz ve bundan böyle insan yerine konuluruz ve bugüne kadar verilmeyen hakkları alırız. Ama oy kulanmıyoruz, derseniz, o zaman biz sürünmeye mahkumuz. Çünkü yüzyılardır biz liderlerimize sahip çıkmadık. Hz. Hüseyin’e sahip çıkmadık, kafasını kestiler. Hz. Ali’ye sahip çıkmadık, bıçakladılar, Pir Sultan’a sahip çıkmadık, dar ağacını çektiler. Yani bügüne kadar gelen liderlerimize sahip çıkmadık, hiç olmazsa Aleviler olarak bundan sonra kendimize sahip çıkalım ve oylarımızı kulanalım. Avrupa’daki ve Türkiye’deki Koçgirililere sesleniyorum; sizden rica ediyorum, oylarınızı kullanın ve oylarınızı HDP’ye verin. İnşallah güneşli günlerimiz geliyor ve biz de güneşi görürüz. Hızır yardımcınız olsun.”

AKGÜL: HDP BİZİM KURTULUŞUMUZ; MUTLAKA OY KULLANALIM

Niyazi Akgül ise Bergisch Gladbach Eğitim Kültür Merkezi olarak oy kulanılması için öncülük etmeye çalıştıklarını belirterek, şöyle konuştu: “Halkımızı oy vermesi için teşvik ediyoruz, bu konuda çalışmamız hala devam ediyor. Komisyonlarımız kuruldu, arkadaşlarımız gereken mücadeleyi verdi, ama bu yetersizdir bizim için. Bizim amacımız Avrupa’da ya da Türkiye’de Koçgirililer olarak bu sene HDP’ye barajı aştırmak. Çok çalışmalıyız ve  HDP’nin  baraj altında kalmaması için ve daha fazla oy alması için destek olmalıyız. Demirtaş’ın verdiği sözleri tutucağına inanıyorum, tutması da gerekiyor. Onun için biz elimizden geldiği kadar Bergisch Gladbach toplumu olarak halkımızı yönlendirmeye çalışıyoruz.”
Avrupa’da oy vermeyenlere çağrıda bulunan Akgül, şunları söyledi: “Avrupa’da herkes bu son haftada mücadele vermeli. Şimdiye kadar oyunu kulanamayanlar, bir an önce gelip oyunu kulanmalı. Aleviler ve Koçgirililer olarak bu bizim kurtuluşumuz, diyebiliriz. Yıllardır sahip olmadığımız bütün manevi değerlere sahip olacağız. Şimdiye kadar duygularımızla oynandı, ama artık HDP var ve HDP’den yana olmalıyız.”

http://www.firatnews.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün