Avrupadan Haberler

Londra’da Canlar 2 Temmuz Sivas Katliamını andı

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’taki Madımak Otelinde 33 yazar ve düşünür ile 2 otel çalışanının yakılarak katledişi 22. yılında, Londra’da yapılan törenle anıldı.

Stoke Newington Common’da bulunan Pir Sultan Anıtı’nda gerçekleşen anma, katledilenlerin isimlerinin tek tek okunarak, her biri için birer mum yakılması ile başladı.

SİVAS’TAKİ GERİCİ ZİHNİYET HALEN İŞBAŞINDA

İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’nin organize ettiği anmada, başkan Tugay Hurman Sivas’ın ateşinin yanmaya devam ettiğini söyleyen Hurman, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘‘Madımak’ta yükselen bu çığlıklar memleketin her yanında duyulur oldu. Yerine getirilemeyen adaletten dolayı ülke coğrafyasının her karışında dumanlar tütmeye, çığlıklar duyulmaya devam ediyor. Yüz yıllardır gerici, baskıcı düzenin bekçiliğini yapan bu zihniyet, şiirleriyle, bağlamasıyla, deyişleri ve direnişçi düşünceleriyle baş kaldıran pirimiz, Pir Sultan’ı dar ağacına gönderdi. Aradan asırlar geçmesine rağmen pirimizin bu fikirlerini yaşamaya devam ettiğini gören bu gerici beyinler adeta kudurmuş bir köpek gibi Pir Sultan Abdal’ı şiirlerle, türkülerle tiyatroyla anmak için Sivas’a giden sanatçı, aydın, yazar ve gencecik semahcı canlarımızı Madımak Oteli içinde devletin askeri, polisi, valisinin gözleri önünde yaktılar. Bizler tüm baskılara, yasaklara, katliamlara rağmen Pir Sultan’ın deyişlerini türkülerini şiirlerini söylemeye ve bütün büyük önderlerimizi sahiplenmeye devam edeceğiz çünkü bilsinler ki Pir Sultanlar bir ölürler bin dirilirler. Bugün bile bu gerici kesim Kobane’de, Şengal’de insanlık dışı katliamlarına devam ediyor.’’

http://www.londragazete.com/

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün