Türkiyeden Haberler

Malatya PSAKD Üyelerinden Bildiri Dağıtımı

Pir Sultan Abdal Kültür derneği (PSAKD) tarafından “Maraş katliamını” anma amaçlı yarın Meşaleli, yürüyüşlü eylem düzenleyecek. Emeksiz üst kavşağından Başlayan Yürüyüş Merkez  PTT önünde son bulacak.

Bu eylem için PSAKD üyeleri Yeşilyurt caddesi çeşme durağı mevkiinden, çarşı merkezine kadar bildiri dağıtımı gerçekleştirdi. bildiri öncesi bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı PSAKD Yönetim kurulu üyesi Süleyman Çelik, gerçekleştirdi. Çelik; “12 Eylül 1980 Askeri faşist darbesini yapan zihniyet, bu ülkenin farklılıklarına yaşamı yıllarca zehir etti. Askeri darbeyi yapmak ve gerici faşist zihniyetlerini toplumsal yaşama egemen kılmak için Maraş, Çorum, Malatya ve Sivas illerimizde planlı Alevi katliamları yapıldı. Bu katliamları yapanlar ya ‘yakalanamadı’ ya da düzmece iddianamelerle ‘’Beraat’’ etti.12 Eylül 1980 Askeri darbesine giden süreçte yapılan Maraş Katliamı insan hafızası, duygusu ve düşüncesi ile açıklanamaz. Katliam, devletin ve kurumlarının gözetiminde planlı ve programlı yapılmıştır.

Bizler insanların kültürü, inancı ya da etnik kimliğinden ötürü katliama uğramamasını, katliam suçlularının hesap vermesini ve bunun için katliam dosyalarının tekrar açılmasını istiyoruz. Geçmişten kopuk bugün, bugünden bağımsız bir gelecek olamaz.

19-24 Aralık, Maraş katliamının 36. Yılı. Maraş katliamında yitirdiğimiz canları anmak ve katliam dosyalarının yeniden açılmasını talep etmek için 20 Aralık Cumartesi günü saat 16: 00 da Emeksiz Üst Kavşağı’ndan Merkez Postane önüne kadar Meşaleli Yürüyüş,  ardından basın açıklaması yapılacaktır.

Halkımızı katliamlara karşı ses çıkarmaya ve sorumlulardan hesap sormaya çağırıyoruz.” Dedi

Üyeler açıklamadan sonra bildiri dağıtımını gerçekleştirdi.

http://www.gunestv.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün