Türkiyeden Haberler

Malatya’da Zorunlu Din Dersine Karşı 30.Hafta Eylemi

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Malatya Şubesi, zorunlu din derslerinin kaldırılması talebiyle başlattığı eylem 30’uncu haftasında da devam etti. Yeşilyurt Caddesi Çeşme Durağı’ndan Emeksiz Meydanı’na gerçekleştirilen yürüyüşte, “Laik bilimsel anadilde eğitim demokratik yaşam istiyoruz” pankartı açıldı. “Devletin Alevi’si olmayacağız” ve “Zorunlu din dersi istemiyoruz” sloganları atılan yürüyüşe, HDP Malatya Milletvekili adayı Latife Ulustaş’da destek verdi.

Yürüyüşün ardından açıklamayı yapan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Malatya Şube Başkanı Songül Tunçdemir, “Türkiye’de uzun yıllardır devlet ve hükümetler tarafından izlenen, Türk-İslam sentezine dayalı tek din, tek mezhep, tek dil anlayışı çerçevesinde hayata geçirilen politikalar, çocuklarımızı, gençlerimizi ve bütün toplumu, inanç ve kimlik üzerinden tek tipleştirmeyi ve kutuplaştırmayı hedeflemiştir” dedi.

Tunçdemir, tüm inançlara aynı mesafede bulunması gereken devletin sadece bir mezhebin ya da dinin eğitimini zorunlu ya da seçmeli olarak vermesinin yanlış bir uygulama olduğunu belirterek, zorunlu din derslerinin kaldırılmasını istedi.

Eylem, müzik dinletisiyle sona erdi.

Kaynak:

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün