Türkiyeden Haberler

Maraş Katliamı lanetleniyor

Maraş Katliamı 36. yılında ülkenin dört bir yanında yapılan etkinliklerle anılıyor. Katliamın failleri lanetleniyor. Bugün de Elazığ, Eskişehir, Altınoluk ve Aydın gibi merkezlerde anmalar yapıldı.

1978 Maraş Katliamı’nın yıl dönümünde Elazığ’da, emek ve demokrasi güçleri, Fevzi Çakmak Mahellesinden Hozat Garajı’na yürüyerek basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasını kitle adına, HDP İl Eş Başkanı Yunus Güneş okudu. Güneş, Maraş katliamının MİT, MHP ve Ülkücü Gençlik Derneği ortaklığıyla gerçekleştirilen bir kontrgerilla operasyonu olduğunu söyledi.

“Dün Maraş’ta katliam yapan güçler, ‘Hayata Dönüş’ adı altında cezaevlerinde onlarca tutsağı katletmiş, Roboski’de insanları bombalarla katletmişlerdir. Devletin eli her daim halkların, inançların ezilenlerin kanı ile var olmuş, her daim tarihin kara sayfalarında katliamlarla anılır olmuştur” diyen Güneş AKP’nin Alevilere dönük inkâr ve imha politikalarından vazgeçmesi ve katliamda suçu bulunan kim varsa yargılanması gerektiğini söyledi. (Elazığ/EVRENSEL)


ESKİŞEHİR

Yenikent pazarı girişinde buluşan Eskişehirliler, dernek ve siyasi parti temsilcileri, buradan Gültepe Cemevi’nin de bulunduğu meydana yürüdü. Yürüyüş sırasında “Maraş’ı unutma unutturma”, “Katil devlet hesap verecek.”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atan kitle Cemevi önünde bir basın açıklaması yaptı.

Kitle adına açıklama yapan Ercan Gür, Alevileri katleden zihniyetin bugün de devam ettiğini belirterek: “Bugün hâlâ Alevilerin evleri işaretlenmekte, Aleviler Sivas ve Sürgü’de olduğu gibi adaletsiz, ayrımcı uygulamalara maruz kalmaktadır. Maraş katliamında yaşamını yitirenleri anmaya bile izin verilmemektedir. Alevilerin zorunlu din dersi kaldırılsın talebini görmezden gelen AKP, son MEB şûrasında zorunlu din dersini ilkokul 1. sınıfa kadar indirmiştir” dedi.

Maraş katliamını gerçekleştirenlerle AKP iktidarının aynı yolu izlediğini kaydeden Gür, “Talanın ve zorbalığın bügünkü iktidarı AKP, iktidarını sürdürebilmek için Türkiye’de ve Ortadoğu’daMezhepçi, gerici politikalara sarılmaktadır. Suriye’deki cihatçı çetelere gönderdiği tılar dolusu silahlar alevileri, Türkmenleri, Ezidileri katletmektedir. IŞİD’e verilen bu aktif desteğin ileriki günlerde bir katliam olarak yansıyacağı açıktır” şeklinde değerlendirmelerde bulundu. (Eskişehir/EVRENSEL)


ALTINOLUK

1978 Maraş Katliamı, Altınoluk Demokrasi Platformu tarafından,Alevi Kültür Derneği önünde toplanıp Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüş sonrası yapılan basın açıklaması ve konuşmalarla şiirler okunarak lanetlendi.

AYDIN

www.evrensel.net

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün