Türkiyeden Haberler

Mersin’de Seyit Rıza ve yoldaşları anıldı

Mersin’de Demokratik Alevi Derneği ve Mersin Dersimliler Derneği’nin çağrısıyla ölümlerinin Seyit Rıza ve yoldaşlarının katledilişlerinin 77. yılında anma yürüyüşü gerçekleştirildi.

Pir Seyit Rıza’nın “Yalanlarınızla dolanlarınızla baş edemedim bu bana dert oldu, ben de önünüz de diz çökmedim bu da size dert olsun” sözünün yazıldığı bir pankart açarak “Devrim şehitleri ölümsüzdür” ve “Katil devlet hesap verecek” sloganları atan Mersinliler Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya gelerek Taş Bina önüne yürüyüş gerçekleştirdiler.

Yürüyüşün tamamlanmasının ardından Demokratik Alevi Derneği Başkanı Hüseyin Ali Baysal basın açıklamasını okudu. Seyit Rıza ve yoldaşlarını katleden zihniyet ile “Kerbela ne ise Dersim de odur” diyen bir zihniyetin aynı olduğunu ifade eden Baysal şunları söyledi:

Bugün AKP hükümeti 500 yıllık yok etme politikasını hala sürdürmektedir. Dersimlilerin dilleri, kültürleri, inançları ve doğası büyük bir tehdit altındadır… Çocuklarımızın eğitiminden, kadınlarımızın sosyal hayattaki duruşuna, yaşam biçimlerimizden iktisadi hayata, kentlerimizden diğer yaşam alanlarımıza kadar pek çok şeyi kendi gerici zihniyetine uygun olarak biçimlendirmede ısrarcı olan AKP hükümeti vebal altındadır.

Alevi halkının idamlarla susturulmaya, yok edilmeye çalışıldığına dikkat çeken Baysal, halkların eşitlik ve kardeşlik ilkesiyle barış içinde bir arada yaşaması için ortak ve birlikte mücadeleye ihtiyaç olduğunu belirtti.

Basın açıklamasının ardından eylem sona erdi.

 http://www.sendika.org/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün