Türkiyeden Haberler

Mustafa Kemal Üniversitesi’nde Maraş anması

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde Maraş Katliamı’nda yaşamını yitiren yurttaşlar için bir anma eylemi yapıldı.
Maraş Katliamı’nın 36. yılı dolayısıyla Mustafa Kemal Üniversitesi’nde anma eylemi yapıldı. Anma Arap Alevi Gençlik Meclisi’nin çağrısıyla MKÜ Kültür Sokak girişinden “Maraş’ın hesabı sorulacak”, “Maraş’ı unutma unutturma”, “Katil IŞİD işbirlikçi AKP” , “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları eşliğinde sokağın sonundaki meydana yapılan yürüyüşle başladı.

Yürüyüş sırasında sözlü saldırılara karşı polisin müdahalede bulunmaması dikkat çekerken, anma meydanda yapılan basın açıklamasının ardından sona erdi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Maraş katliamı 19-26 Aralık 1978’de Maraş’ta devlet destekli gerici, dinci, yobaz, faşist caniler tarafından Alevilere karşı yapılmış cumhuriyet tarihinin en büyük katliamlarından biridir. Bu katliamları yapanlar ya “Yakalanamadı” ya da düzmece mahkemelerde yargılanıp “Beraat ettirildi! ” ve bazıları da milletvekilliğiyle ödüllendirildi. 12 Eylül 1980 Askeri darbesine giden süreçte yapılan Maraş Katliamı hiçbir vicdanının kabullenemeyeceği insanlık dışı bir vahşettir. Katliam, devletin ve kurumlarının gözetiminde planlı, programlı yapılmıştır…

İnsan zihnini zincirlemek isteyen, aramızda ayrımlar yaratan, ırkçı, mezhepçi yaklaşımlarla bizleri ötekileştirenlere karşı bu duruşumuzu kararlılıkla sürdüreceğiz. Bizler bu ülkenin aydınlığa dönen yüzüyüz, akla, bilime ve ilerlemeye olan inancımız bizlere Ehli Beyt ve her biri döneminin bilginlerinden olan 12 imamların mirasıdır. Bizler aynı yolda, karanlığın karşısında ışık, Muaviyelere karşı Ali, Yezidlere Karşı Hüseyin, Mervanlara karşı Ebu Zer, Hızır Paşalara karşı Pir Sultan, Şeyh Bedrettin, Abdullah, Ali İsmail, Ahmet, olmaya devam edeceğiz…

http://haber.sol.org.tr/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün