Türkiyeden Haberler

Öker ve Doğan:”Pir Sultan Abdal direnişi ve bilincini yeniden HDP ile ortaya konulacak”

Öker ve Doğan, Alevilerin cumhuriyet tarihinde ilk kez kendi öz kimlikleriyle, siyaset yapma haklarının olduğunu vurgulayarak, Pir Sultan Abdal direnişi ve bilincini yeniden HDP ile ortaya koyacaklarının altını çizdi.

 Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Başkanı ve HDP İstanbul milletvekili adayı Turgut Öker ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı ve HDP İzmir milletvekili adayı Müslüm Doğan, Alevilerin cumhuriyet tarihinde ilk kez kendi öz kimlikleriyle, siyaset yapma haklarının olduğunu vurgulayarak, Pir Sultan Abdal direnişi ve bilincini yeniden HDP ile ortaya koyacaklarının altını çizdi.

‘KENDİ ÖZGÜNLÜĞÜMÜZ VE KİMLİĞİMİZLE YER ALIYORUZ ’

ANF’ye konuşan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Başkanı ve HDP İstanbul milletvekili adayı Turgut Öker, son üç ay içerisinde Avrupa ve Türkiye’deki halka yapılan ittifakı ve neden gerekli olduğunu dillerinin döndüğünce anlattıklarını söyledi.

Bu buluşmanın tarihi bir buluşma, cumhuriyet tarihinde hiçbir siyasi partinin Alevileri, Alevi olarak kabul ederek, sorunlarını ve kimliğini net bir şekilde ifade etmediğini de vurgulayan Öker, “Hiç bir şekilde kendi programında yer vermemiştir. Ne mutlu bize ki bugün HDP bünyesinde kendi sorunlarımızla, kendi özgünlüğümüzle yer alıyoruz. Özgün kimliğimiz hiç bir şekilde sorun olarak görülmüyor. Bu bir dönüm noktası, bizden sonraki kuşaklara aktaracağımız değerlerimiz kalacak.

Aleviler, kendi kimliklerine kendi taleplerine oy verecekler. Kobanê’de gördük mazlumların başka kurtarıcısı yok. Ne NATO’su var nede BM’si var. Mazlum halkların ancak sokakta barikatlarda direnecek yoldaşlara musahiplere ihtiyaçları var. Biz de HDP ile musahiplerle buluştuk, bu birliğimiz daim olsun, Bozatlı Xızır hepimizin yardımcısı olsun” dedi.

‘DEMOKRATİK ULUSU ALEVİLERLE İNŞA EDECEĞİZ ’

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı ve HDP İzmir milletvekili adayı Müslüm Doğan ise, seçim sürecini büyük bir maraton diye betimleyerek şunları belirtti: “Uzun bir kilometreyi geride bıraktık büyük bir mücadele verdik, en çok da bu projede ne için yer aldığımızı anlattık. Demokratik ulus projesinde Alevilerin yerini ve konumunu, birlikte bir mücadelenin gelişmesi gerektiğini, bundan sonra yeni bir sürecin başladığını anlatmaya çalıştık. Yeni bir yaşamı ortaya koymaya çalışıyoruz.

‘ORTAK İRADE OLUŞTU ’

Alevilerin HDP’deki buluşması tarihi bir sürecin başlangıcıdır. Aleviler ilk kez kendi özgünlüklerinde temsil ediliyorlar. Kendi sorunlarımızı proje haline getirdik, Avrupa’daki ve Türkiye’deki mücadelemiz birleşti ve ortak irade oluştu, bu ortak irade Kürt Özgürlük Hareketi ile demokratik bir cumhuriyete evirilme yönünde halkların, inançların bir araya gelerek oluşturduğu bir platform. Büyük bir ütopyamız gerçekleşmek üzere, Alevilerin bu seçim de çok ciddi bir tavır koyacağını, geleceğimiz inşa etmedeki tarihi rolünü ortaya koyacaktır.”

‘İZMİR’DEKİ ALEVİLER ONURLU DURUŞUNU KORUYACAK’

Doğan, İzmir’deki Alevilere, “İzmir’deki Alevi canlarımıza açıkça ifade etmek istiyorum. Bu tarihi bir sorumluluk, tarihi bir süreç, bu süreçte onurlu yerimizi almalıyız, bu buluşmayı gerçekleştirmeliyiz. Rojava’daki sistem bizim ülkemizde de anlam bulacaktır. Biz Aleviler olarak ilk kez böyle bir süreçte yer alıyoruz. HDP’de kendi kimliğimizle, kendi özgünlüğümüzü inşa etmek için bir aradayız. Yoldaşlara canlara diyorum ki; Pir Sultan idam edildiği zaman bile bir direnci ve bilinci ortaya koydu. Yoldaşların canların seçim sürecinde iradelerini doğru koymalarını, geçmişin gerici yapılarından kopmalarını ve gerçek geleceğe özelliklede bir demokratik bir yaşama adım atmamız için Alevilerin bu süreçte doğru bir tavır koymalarını vicdani bir sorun olarak görüyorum. Alevilerinde bu süreçte onurlu yerlerini koruyacaklarını biliyorum. Xızır yardımcımız olsun” biçiminde seslendi.

ANF

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün