Türkiyeden Haberler

“Okulu bırakın ama Kuran-ı Kerim’i bırakmayın”

İzmir’in Bayraklı ilçesi Gümüşpala mahallesindeki Cemil Atlas Ortaokulu’nun beşinci sınıflarda din kültürü öğretmenliği yapan İ.T. sınıfta ders esnasında Alevi öğrencilerin ayağa kalkmasını istedi. Olayı çocuklarından duyan veliler, öğretmenin ayağa kalkan iki öğrenciye kelimei şehadet getirmelerini söyleyip, daha sonra istediğini yapan öğrencilere ‘Gerekirse okulunuzu bırakın ama Kuran-ı Kerim’i okumayı bırakmayın’ dediğini iddia ettiler.
Çocuklarının anlattığı karşısında endişeye kapılan velilerden Neslihan Altıntaş, öğretmen İ.T. ile görüştüğünü ve öğretmenin kendisine ‘Sınıftaki çocuklar ikilemde kalmasın, çocuğunuz ayrım görmesin diye, onun iyiliği için bunu yaptım’ dediğini söylediğini öne sürdü.
Çocuğuna yapılanın kabul edilemez olduğunu söyleyen anne Altıntaş, okul yönetimine ve ilçe milli eğitim müdürlüğüne, çocuğunu rencide eden öğretmen hakkında soruşturma başlatılmasını ve okuldan alınıp başka okula verilmesini istediğini ifade etti.
İLK DEĞİL AMA SON OLSUN
Alevi Bektaşi Federasyonu’nun genel merkezine, Eğitim-Sen’e ve İzmir’deki tüm Alevi örgütlerine yaşadıklarını anlattığını ve kendilerine yapılan ayrımcılığı asla kabul etmeyeceklerini söyleyen anne Neslihan Altıntaş, hiç kimsenin çocuğunun psikolojisini bozmaya hakkı olmadığını dile getirdi.
Eğitim Sen 2Nolu Şube Başkanı Hasan Ali Kılıç, aileye maddi manevi, her türlü desteği vereceklerini açıkladı. Kılıç, hükümetin Alevileri ötekileştiren yaklaşımından cesaret alanların okullarda Alevi çocuklarını bu şekilde ötekileştirdiğini iddia etti. Kılıç, sendika başkanı, sadece bu okulda değil, İzmir’deki pek çok okulda Alevi öğrencilere yönelik bu tür olayların yaşandığını aktararak, bu tür ayrımcı yaklaşımlara karşı sendika olarak da mücadeleyi sürdürdüklerini belirtti. Gülsen Candemir
BİRGÜN

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün