Türkiyeden Haberler

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği İstanbul Şubesi’nden “Savaşlar olmasın, çocuklar ölmesin” Eylemi

Pirsultan Abdal Kürtür Derneği İstanbul şubesi üyesi bir grup, “Savaşlar olmasın, çocuklar ölmesin” sloganıyla Kadıköy’de eylem yaptı.

Saat 15.00 sıralarında Mehmet Ayvalıltaş Parkı’nda toplanarak Kadıköy İskele Meydanı’na yürümek isteyen guruba polis izin vermedi. Eyleme Kadir Gökmen Öğüt, Alevi Bektaşi Federasyonu Başkan Yardımcısı Ali Özcan ile Gezi eylemleri sırasında hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş da katıldı. Pankart ve dövizler eşliğinle harekete geçen eylemcilerin önü polis ekipleri tarafından kesildi. Valiliğin yürüyüşe izin vermemesi nedeniyle oturma eylemi yapıldı. Yaklaşık yarım saat boyunca oturarak protestoda bulunan grup daha sonra basın açıklaması yaptı. Tayfun Budak’ın okuduğu açıklamada “Doğu ve Güneydoğu’da uygulanan sokağa çıkma yasakları “savaş halini” andıran askeri yığınaklar, okulların, hastanelerin ve devlet dairelerinin karargahlara dönüştürülerek çatışmaların bütün bölgeye yayılmasıyla birlikte ilçeler, şehirler abluka altına alınıp boşaltılmakta. Yüzlerce insan evlerinden alınarak kapalı spor salonlarına hapsedilmekte. Çocuklar ve kadınlar hedef alınarak katledilmektedirler. İnsan cesetleri günlerce sokaklarda bırakılmakta, almaya çalışan yakınlarına ateş açılmaktadır. Bu kirli savaşın biran önce bitirilmesi gerekiyor.” denildi.

Bu arada eylem sırasında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Alevilerle ilgili verdiği tartışmalı fetvalar da protesto edildi. Eylemcilerin “Diyanet şaşırma, sabrımızı taşırma” şeklinde slogan atması dikkat çekti.

Eylem basın açıklamasından sonra olaysız bir şekilde sona erdi.

Cihan

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün