Türkiyeden Haberler

Polis Tarafından Katledilen Günay Özarslan 16:00’da Gazi Cemevinden Kaldırılacak

Alevi örgütleri, 24 Temmuz’daki operasyonda Bağcılar’daki evinde polis tarafından katledilen Halk Cephesi üyesi Günay Özarslan’ın cenazesinin polis saldırıları nedeniyle defnedilmesinin engellenmesini ve Gazi Cemevi’ne yapılan polis saldırısını, İstanbul Valiliği önünde protesto etti. Valilik yetkilileri ile görüşen Alevi örgütlerinden temsilciler ile HDP ve CHP’li milletvekilleri, cenazenin bugün saat 16.00’da, Gazi Cemevi’nden kaldırılacağını açıkladı.

Aralarında Alevi Bektaşi Federasyonu, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Merkezi, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri, Demokratik Alevi Dernekleri’nin de bulunduğu birçok Alevi örgütü, polisin gözaltı operasyonları sırasında infaz edilen Günay Özarslan’ın cenazesinin polis saldırıları nedeniyle defnedilmesinin engellenmesini ve Gazi Cemevi’ne dönük yapılan polis saldırısını İstanbul Valiliği önünde protesto etti.

Valilik önünde yapılan protesto açıklamasına, HDP milletvekilleri Ali Kenanoğlu ve Turgut Öker ile CHP milletvekili Aykut Erdoğdu da katıldı.

Alevi örgütleri adına ortak basın açıklamasını yapan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün, öldürülen Günay Özarslan’ın Gazi Cemevi’ne getirilen cenazesinin yoğun polis saldırıları nedeniyle hala kaldırılamadığını söyledi.

Birçok kez Alevi kurum yöneticilerinin, devlet görevlileri ve hükümet kanadıyla temas kurmasına rağmen üç gündür saldırıların durmadığı gibi artarak devam ettiğine işaret eden Düzgün, Gazi Cemevi’ne yapılan polis saldırısının ise gittikçe bir katliam provası halini aldığını söyledi. Gazi Mahallesi’nde durumun kritik olduğunu söyleyen Düzgün, “Tüm çabalarımıza ve girişimlerimize rağmen olabilecek katliamın sorumlusu AKP hükümetidir” dedi.

Düzgün, açıklamanın ardından yetkililerle cenazenin kaldırılması hakkında görüşmek üzere HDP ve CHP’li vekillerle birlikte Valilik binasına girdi. Görüşmenin ardından tekrar açıklama yapan Düzgün, Vali yardımcıları ile görüştüklerini, polis ablukasının kalkacağını ve cenazeyi saat 16.00’da, Gazi Cemevi’nden kaldırarak Gazi Mezarlığı’nda defnedeceklerini açıkladı.

http://www.evrensel.net/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün