Türkiyeden Haberler

PSAKD üyesi Sınırtaş’a tahliye

27 Ocak’ta gözaltına alınarak, tutuklanan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Erzincan Şube Yöneticisi Hasan Sınırtaş, yargılandığı ilk duruşmasında tahliye edildi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSKAD) Erzincan Şubesi yöneticisi Hasan Sınırtaş tahliye edildi.

Sınırtaş’ın yöneticisi olduğu PSAKD tarafından organize edilen ve düzenleyicileri içerisinde yer aldığı eylemler, savcı tarafından iddianamede “yasadışı” olarak gösterildi.

Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanıp, Erzincan Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede Sınırtaş, Gezi direnişine, Maraş-Sivas katliamlarını protesto eylemlerine, Berkin Elvan için yapılan eylemlere, 3. Köprü, Kobanê protestolarına, Seyit Rıza anmasına katılmakla suçlanıyor. Deliller de telefon konuşmaları, Facebook paylaşımları ve gizli tanık ifadeleri.

İddianamede ayrıca Halkların Demokratik Partisi (HDP), Halkların Demokratik Kongresi (HDK) “yasadışı örgütler” arasında gösterilirken, Özgür Gelecek gazetesi, Partizan dergisi ve Yeni Demokrat Gençlik dergisi de yasadışı yayın olarak tanımlanıyor.

Erzincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, sanık Sınırtaş, suçlamaları reddederek tahliyesini istedi. Mahkeme heyeti, sanığın tahliyesine karar vererek duruşmayı 16 Nisan’a erteledi.

Sınırtaş’ın serbest bırakılmasıyla ilgili PSKAD Genel Başkanı Müslüm Doğan, “Erzincan şubemizin yönetim kurulu üyesi Hasan Sınırtaş yoldaşımız 57 gündür gözaltında tutulduğu Erzincan Cezaevinden tahliye edilmiştir. Yapılan yargılamada iddianamenin asılsız iddialardan oluştuğu tamamen Pirsultan örgütlülüğünün ve Alevi inancı ve öğretisine karşı yargılama yapıldığı Burada yargılan Alevi öğretisi ve inancıdır.Hasan Sınırtaş yoldaşımıza özgürlük mücadelesinde destek veren Canlara teşekkür ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Sınırtaş, TKP-ML üyeliği suçlamasıyla 27 Ocak’ta tutuklanmıştı.

* Haber fotoğrafı: Aynur Sınırtaş

http://www.imctv.com.tr/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün