Türkiyeden Haberler

Ramazan’da Kahvaltı yapılması nedeniyle Alevilere yönelik linç kampanyası

Antalya’da Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’nın kahvaltı düzenlemesi üzerine yerel basında Alevilere yönelik linç kampanyası başlatıldı. Vakıf, Alevileri hedef gösteren köşe yazılarına karşı bir açıklama yaptı.

Antalya yerel basınında Alevilere ve Cemevi uygulamalarına yönelik yayımlanan yazılar hakkında, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Antalya Şubesi ve Cemevi basın açıklaması yaptı. Açıklamada, yayımlanan yazıların Alevilere yönelik doğrudan hedef gösterme olduğu ve “nefret” içerikli ifadeler barındırdığına vurgu yapılarak, tepki gösterildi.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı- Antalya Şubesi ve Cemevi, geçtiğimiz günlerde Akdeniz Manşet gazetesinden Vedat Gürhan’ın cemevlerindeki cenaze hizmetlerini eleştirdiği yazısı ile cemevinde yapılan dayanışma kahvaltısı ile ilgili İdris Özyol’un yazdığı yazılara tepki göstererek basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, yayımlanan yazıların Alevilere yönelik doğrudan hedef gösterme olduğu ve “nefret söylemi” ifadeleri barındırdığına vurgu yapılarak, tepki gösterildi.

‘İftira atıyorsunuz’

Vakıf Binasında yapılan basın açıklamasında, Şube Başkanı Tufan Eroğlu, cenaze hizmetlerinden 5 yüz lira alındığına ilişkin ifadeleri barındıran yazı için “İftira atıyorsunuz; Bizler asla kefen ve mezar yeri satmadık. Kendi yağımızla kavrulan bir kurum olarak kurumsal döngüyü sağlayacak bir devinim içinde var olmayı asıl hedefimiz olarak belirledik. Alevi öğretisinin bize gösterdiği çizgi ve duruş mücadelemizin asıl gayesi oldu. Bu kuruma cenazesini getiren her canımız verdiği her kuruşun yapılan hizmetin karşılığı olduğunu bilir ve ne ödediyse karşılığında makbuzunu alır. Onun derdi bu kuruma ödediği üç-beş kuruş değildir. Onun için asıl olan Hakk’a yürüyen Can’ını kendi inancına göre uğurlamaktır” ifadelerine yer verdi.

‘Yazıdan vazife çıkaranlar  kızılbaş avına çıkmıştır belki de’

Öte yandan Eroğlu, İdris Özyol imzasıyla yayımlanan “Ramazanda kahvaltı?” başlıklı yazıya tepki gösterdi. Cemevindeki kahvaltı buluşmasını eleştiren yazıyı “inceden bir nefret söylemi ile doğrudan hedef gösterme’ olarak niteledi. Eroğlu, “Şimdi bir yerlerden birileri durumdan vazife çıkarıp Ramazanda kahvaltı yapan Kızılbaş avına çıkmıştır belki de. Buradan bir şeyler çıkarabilirsen belki de ödül olarak tekrar eski yuvana Yeni Şafak gazetesine dönersin İdris Özyol. Aslında neresinden tutulsa elde kalacak bir yazı ile karşı karşıyayız. O yüzden cevap vermekten öte tavır koyma ve kamuoyumuzu en geniş şekilde bilgilendirmeye yöneliktir açıklamamız” dedi.

‘Kahvaltıyı duyurmadan kiminle yapacaktık?’

Vakfın Ramazan ayı içinde kahvaltı etkinliği yapmasına ilişkin ise şöyle konuştu, “Ramazan’da kahvaltıyı niye duyurmuşuz. Biz burada siyaset yapıyormuşuz. İdrak yoksunluğuna bakar mısınız? Duyurmadan kiminle yapacaktık kahvaltıyı? Basına duyurmamızdan dolayı kutsalı incinenlerin kimler olduğunu bilmiyoruz ama niye inciniyorlarmış gerçekten anlamakta güçlük çekiyoruz” dedi.

Ercan Arslan imzasıyla 25 Haziran’da, “Hacı Bektaş, Ramazan’da kahvaltı(mı) yapardı!” başlıklı bir yazı yayımlandı, yazıda Alevilere yönelik ayrımcı ifadeler kullanıldı. Yazıda, “Alevilik Hz.Ali (K.S) efendimizin yolu ise eğer, siz Hz Ali’nin Ramazanda oruç tutmadığını mı söylüyorsunuz? Öyleyse, kaynağınız, deliliniz var mı? Yok, eğer Hz. Ali’nin yolu değilse, nedir sizin Alevilik anlayışınız? Aynı şekilde, Hacı Bektaş-ı Veli hazretlerinin Ramazanda kahvaltı yaptığını mı iddia ediyorsunuz? Hz. Pir, Ramazanda oruç tutmaz mıydı?” denilerek  Alevilik inancına yönelik tartışmalı ifadeler kullanıldı.

Vakıf yetkilileri adı geçen yazarlara yönelik olarak “nefret söylemi” suçu işledikleri için dava açacaklarını ve bütün Alevi toplumunu ve ilerici kamuoyunu bu konuda duyarlılığa davet ettiklerini söyledi.

Kaynak: Antalya Sokakları

Benzer Haberler

Bir Yorum

  1. Sayın yetkililer. Bu haber bir çok yanlışı içinde barındırıyor. Öncelikle eleştiriyi yapan İdris Özyol arkadaşımız yıllardır sol-sosyalist duruşu ile bilinen tutarlı bir gazetecidir. Her zaman Alevilerin hak mücadelesinin yanında yer almıştır. Muharrem ayında piknik düzenleyen CHP ilçe teşkilatına en ağır ifadelerle eleştiride bulunmuş biridir. Bu yazıda söz konusu edilen şey biletli, basına özel davetli bir kahvaltı organizasyonunun Ramazan’a denk getirilmesinin ilkesel olarak yanlışlığı eleştirisidir. İnanın antalya’da yaşayan bir çok Alevi aynı eleştiriyi yapmaktadır. Fkat bu eleştirilerin iletim kanalları yine bu yönetici arkadaşlar tarafından tıkalı olduğundan yerine ulaşmamaktadır.
    Yazının tamamına http://www.antalyakorfez.com/yazarlar/14787/35/ramazandakahvalti ulaşabilirsiniz.
    Alevilik akıl ve vicdanın bileşkesidir. Lütfen yazının tamamını okuyun ve aklınızla vicdanınızı birleştirin. Bu yazıda zerre kadar Aleviliğe bir söz veya eleştiri var mıdır ?
    Yazımı yanınlamanız dileği ile .
    Saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün